„Výbor považuje záměr zrušení 23 územních pracovišť finančních úřadů za chybný a nedůvěryhodný,“ to je znění jedné z části dnešního jednomyslného usnesení senátorek a senátorů.
„Stát nemůže přenášet administrativní, časovou a finanční zátěž plynoucí ze stále větší složitosti daňových řízení na občany. Jestliže je daňový systém složitý pro daňové úředníky, o to složitější je pro naše občany. Občané nesmí doplácet na stále nepřehlednější daňový systém zhoršením dostupnosti státních úřadů. Věřím, že pan generální ředitel Martin Janeček a náměstkyně ministra financí Simona Hornochová skutečně naslouchali argumentům členů výboru i přítomných poslanců a starostů a že návrh na zrušení 23 územních pracovišť finančních úřadů odvolají,“ uvedl předseda výboru senátor Miloš Vystrčil (ODS).
Sporný je také výběr konkrétních obcí, ve kterých má k omezení dojít. Ministerstvo financí a Generální finanční ředitelství sice zveřejnilo kritéria, podle kterých byla daná územní pracoviště vybírána, ale nezveřejnilo žádnou tabulku s objektivním vyhodnocením a pořadím.
„Jestliže se tato vláda a Ministerstvo financí zvláště zaštiťují transparentností veřejné správy, výběr 23 rušených pracovišť byl netransparentní. To, že návrh na zrušení vzniká dříve, než byla vypracována a schválena koncepce finanční správy, je jenom dalším důkazem nepromyšleného a chaotického přístupu MF a GFŘ ke změnám struktury pracovišť finančních úřadů,“ dodal Miloš Vystrčil.
Usnesení senátního výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí
· Odmítá přenášení administrativní, časové a finanční zátěže plynoucí ze stále větší složitosti daňových řízení na občany.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV