Wagnerová: Volby v roce 2010 nebyly pro ČSSD a ODS dostatečným mementem

30.06.2013 6:30

ODS a ČSSD zamítly návrh Elišky Wagnerové proti manipulacím v obecních volbách

Wagnerová: Volby v roce 2010 nebyly pro ČSSD a ODS dostatečným mementem
Foto: hns
Popisek: Senátorka Eliška Wagnerová.

Jednoduchou změnu zákona upravujícího obecní volby, navrženou senátorkou za Stranu zelených Eliškou Wagnerovou (nestr.), zamítnul dnes Senát většinou hlasů ČSSD a ODS. Nejen Pražané jsou při příštích obecních volbách opět ohroženi manipulací s volebními obvody tak, jak se to stalo v roce 2010. Už v té době se v souvislosti s pražskými volbami hovořilo o tzv. gerrymanderingu, tedy o zlovolné manipulaci prostřednictvím rozdrobení obce na volební obvody.

„Právě manipulace s obvody a vyšachování menších stran patří k důvodům vleklé krize na pražském magistrátu, který fakticky stojí na opoziční smlouvě mezi TOP09 a ČSSD. Neexistence reálné aktivní opozice umožňuje pokračování Bémovských praktik, které se pouze odehrávají v jiných kulisách a s jinými herci,“ kritizuje senátní kartel ČSSD a ODS předseda Strany zelených Ondřej Liška.

Jádro změny, kterou do zákona navrhla Eliška Wagnerová, je v bodě 7, jímž se ruší dosavadní úprava § 27, umožňující dělit území obce do více volebních obvodů. Důvody jsou uvedeny v obecné části. Obdobně jako ve volbách do krajských zastupitelstev a do Evropského parlamentu se zakotvuje, že celé volební území tvoří jediný obvod.

Navrhovatelka zákona, nezávislá senátorka za Stranu zelených Eliška Wagnerová k tomu říká: „Samozřejmě, že mě výsledek mrzí. Nevím, zda hlasování bylo otázkou prestiže velkých stran. V každém případě stávající stav bude dál ohrožovat rovnost váhy hlasů voličů v obecních volbách. Voliči jsou tak všanc vydáni možnému zneužití vůle stávající většiny v zastupitelstvech obcí. Zdá se, že pražské volby v roce 2010 nebyly pro politiky z ČSSD a ODS dostatečným mementem.“

Při minulých volbách v roce 2010 rozhodlo pražské zastupitelstvo, v kterém měla ODS nadpoloviční většinu, o manipulativním rozdělení města na sedm volebních obvodů. Ty byly vytvořeny tak, aby zvýhodnily velké strany na úkor malých. Obvody nelogicky spojily do jednoho celku centrum města a předměstí a způsobily, že malé strany včetně zelených se nedostaly do zastupitelstva, přestože získaly více jak potřebných 5 % hlasů.

„Může se to stát i ve vašem městě,“ varuje místopředseda SZ Matěj Stropnický a dodává: „Také u vás může vzniknout skupina volebních počtářů, kteří ohnou volební zákon ve svůj prospěch a vyšachují část občanů z vlivu na stav veřejných věcí.“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zeleni.cz

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Srovnání

Dobrý den, pane poslanče, nejsem si jistý, zda se od vás dočkám upřímné odpovědi, ale prosím o ni. Fiala tvrdí, jak jsme super, že hrajeme první ligu, a že se srovnáváme s těmi nejlepšími. Má podle vás pravdu nebo, což si myslím já, z nás dělá premiér blázny? V čem přesně se můžeme srovnávat s těmi ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Konzervativní strana: Západní svět se zjevně nepoučil ze svého selhání

23:08 Konzervativní strana: Západní svět se zjevně nepoučil ze svého selhání

79. výročí ukončení 2. světové války v Evropě