Wolf (KDU-ČSL): V první výzvě Nadačního fondu Praha ve filmu Prague Film Fund uspěly čtyři projekty

21. 8. 2017 22:30

Úspěšné projekty získaly nadační příspěvky celkem za 5,3 milionu korun. Jedná se o indický The Ring (nynější distribuční titul filmu: Jab Harry met Sejal) režiséra Imtiaze Aliho, The Death and Life of John F. Donovan v hlavní roli s Natalie Portman od kanadského režiséra Xaviera Dolana. Podporu získal také projekt společnosti Gaumont s názvem Tout le monde debout, který je francouzskou komedií populárního herce, autora a režiséra Francka Dubosca, a televizní film Ein Sommer in Prag režisérky Karoly Meeder pro německou stanici ZDF a rakouskou ORF.

Wolf (KDU-ČSL): V první výzvě Nadačního fondu Praha ve filmu Prague Film Fund uspěly čtyři projekty
Foto: Antonín Lavrenčík
Popisek: Jan Wolf, lídr KDU- ČSL v Praze

„Nadační fond Prague Film Fund podporuje filmové projekty, jejichž prostřednictvím je Praha prezentována v zahraničí, a přispívá tak k podpoře cestovního ruchu. Například ve snímcích Tout le monde debout a Ein Sommer in Prag má hlavní město výraznou úlohu. Praha zde nepůsobí jen jako kulisa, ale je důležitá i pro samotný děj filmu. Cílem však není jen zvýšení přímých příjmů z turismu, ale i vytvoření řady pracovních míst a zakázek v souvislosti s natáčením,“ uvedl radní Jan Wolf.

První výzvu nadační fond vyhlásil k 1. květnu 2017 a žádosti mohly být podávány do 31. května 2017. Výzva se vztahovala na projekty, ve kterých je Praha zobrazena jako Praha, jsou určeny k zahraniční distribuci v kinech nebo na televizních stanicích a jejichž natáčení započalo v období od 1. ledna 2016 do 30. června 2017. Celkem bylo podáno 18 žádostí.

Při posuzování jednotlivých projektů byla jako hlavní kritéria uplatněna především míra a význam ztvárnění Prahy v audiovizuálním díle a marketingový potenciál takového ztvárnění v kombinaci s rozsahem zahraniční distribuce. Při uplatnění těchto kritérií na nadační příspěvek dosáhla především taková díla, která již měla zajištěnu širší zahraniční distribuci.

„Vybrali jsme projekty, které reprezentují Prahu jako atraktivní město. Pro velký zájem žadatelů máme v plánu vyhlásit ještě letos další výzvu a pro příští rok zvažujeme navýšení celkové částky na 20 milionu korun,“ uvedla Eliška Kaplický Fuchsová, předsedkyně Výboru pro kulturu, památkovou péči, cestovní ruch a zahraniční vztahy ZHMP a členka devítičlenné správní rady fondu.

„Jeden z podpořených projektů, indický film Jab Harry met Sejal, měl premiéru na počátku srpna. Má všechny předpoklady stát se bollywoodským trhákem a určitě do Prahy přiláká indické návštěvníky, kteří rádi jezdí na místa, kde natáčely jejich oblíbené hvězdy. Trailer a některé klipy k písničkám z filmu mají na YouTube až 38 milionů zhlédnutí. Není divu – ústřední roli ztvárnil král Bollywoodu Shah Rukh Khan, jeden z celosvětově vůbec nejúspěšnějších herců. Jeho poslední film Raees se dostal na více než 5 000 pláten po celém světě,“ doplnila Ludmila Claussová, předsedkyně správní rady nadačního fondu a vedoucí Czech Film Commission.

U projektů, které na podporu nedosáhly, hrál roli nízký potenciál pro účely podpory cestovního ruchu i obecného marketingu Prahy. U některých se jednalo o nejasné nebo marginální ztvárnění Prahy, u jiných o taková témata, které nabízejí jen nízké využití při propagaci Prahy v zahraničí nebo jsou příliš úzce ukotvena v českých reáliích bez přesahu k všeobecné srozumitelnosti v zahraničí. Některá díla i přes větší potenciál pak nabízela malý rozsah zahraniční distribuce nebo měla nejasnou či dosud nezajištěnou distribuci v cílových zemích.

Nadační fond Praha ve filmu Prague Film Fund byl založen v prosinci 2016 hlavním městem Prahou a jeho hlavním cílem je podpora pozitivní prezentace města Prahy v zahraničí prostřednictvím a za využití filmové a televizní tvorby.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hejtman Netolický: Zvažme zrušení Státního fondu dopravní infrastruktury

13:30 Hejtman Netolický: Zvažme zrušení Státního fondu dopravní infrastruktury

V souvislosti s vyjádřením ředitele Státního fondu dopravní infrastruktury, že bude po třech letech …