Zahradil: Pokud Ukrajina použije sílu, o sbližování s Evropou nemůže být řeč

10.02.2014 4:33

ODS vždy podporovala sbližování Ukrajiny s Evropskou unií. Pokud by ale ukrajinská vláda zvolila silové řešení krize, měla by Česká republika všechny důvody tento vstřícný postoj přehodnotit. Řekl to dnes 1. místopředseda ODS Jan Zahradil v reakci na tiskovou konferenci Lubomíra Zaorálka k aktuální situaci v Kyjevě.

Zahradil: Pokud Ukrajina použije sílu, o sbližování s Evropou nemůže být řeč
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Zahradil

"Brusel nebo nějaká jeho zahraniční politika dosud selhává na celé čáře. Komunikace se zatím odehrává hlavně na bilaterální úrovni, a tady bych se přimlouval, aby slovo České republiky zaznělo podstatně silněji," komentoval ve vysílání ČT 24 ministrovo vystoupení Jan Zahradil. Souhlasil zároveň, že Česká republika by měla usilovat o dialog, politické řešení a také o to, aby u jednacího stolu seděli nejen zástupci vlády a opozice, ale i zástupci široké občanské společnosti.

Jana Zahradila naopak znepokojila slova Zaorálkova prvního náměstka Petra Druláka, podle nějž je hlavní prioritou české zahraniční politiky Evropská unie, a teprve na jednom z posledních míst ekonomická diplomacie.

"Priority vidím úplně jinak. EU je už dávno domácím tématem, jednotlivé evropské politiky patří do portfolií resortních ministerstev. Centrem naší zahraniční politiky by naopak měla být právě ekonomická diplomacie, která hraje prim všude na světě," dodal Jan Zahradil.

Na závěr žertem doporučil Lubomíru Zaorálkovi, aby se před pondělní bruselskou schůzkou se svými evropskými kolegy doučil jejich jména. Zaorálek totiž ve vysílání ukázal, že neví, jak se jmenují ministři zahraničí Německa a Polska.

Ing. Jan Zahradil

  • ODS
  • Řekněme NE evropské federaci!
  • europoslanec

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ODS

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vondráček (Svobodní): Právě EU pod vedením Německa je příčinou současné energetické krize

21:03 Vondráček (Svobodní): Právě EU pod vedením Německa je příčinou současné energetické krize

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k důležitosti zachování práva veta v tvorbě energetic…