Zdechovský (KDU-ČSL): Občané EU jako bojovníci Islámského státu

25.10.2014 13:30

Uplynulých patnáct let čelí svět hrozbám islámského fundamentalismu a terorismu. V posledních několika měsících je toto riziko spojováno především s takzvaným Islámským státem (ISIS).

Zdechovský (KDU-ČSL): Občané EU jako bojovníci Islámského státu
Foto: Mgr. Tomáš Zdechovský
Popisek: Mgr. Tomáš Zdechovský

Islámský stát vznikl jako vedlejší produkt občanské války v Sýrii. Islámští fanatici podporovaní soukromými zdroji z muslimského světa během první poloviny roku 2014 zahájili ofenzivu v Iráku a prohlásili území, které mají pod kontrolou, za Islámský stát. Islámský stát je nebezpečný již díky svojí samotné existenci, která vede k prohloubení destabilizace regionu a hlavně díky bezprecedentnímu chování jeho bojovníků páchajících zločiny a vraždy.

Evropská unie a Spojené státy nyní čelí několika bezpečnostním výzvám. Jedná se zde totiž o skutečnou vojenskou hrozbu ze strany Islámského státu, jehož bojovníci se již pohybují v blízkosti hranic s Tureckem (hranic NATO). V tomto ohledu už Spojené státy podnikly určité kroky. Americká armáda provedla letecké nálety na vojenské pozice Islámského státu s cílem podpořit vzdorující Kurdy v Sýrii u hranic s Tureckem a pomoci pozemní protiofenzivě irácké armády.Podle slov Johna B. Bellingera, bývalého poradce prezidenta Spojených států, je současná situace řešitelná vzájemným ujasňováním pozic a společnou akcí EU a USA. V první polovině minulého desetiletí byla podle jeho slov Evropská unie více zaměřená na vnitřní bezpečnost a zdráhala se vojensky zasahovat. Poměrně velká pozornost je však nyní věnována tématu samotných bojovníků Islámského státu, z nichž někteří jsou občany Evropské unie a Spojených států.

Podle názoru Johna B. Bellingera je situace okolo mnohonárodnostního složení bojovníků Islámského státu velkým bezpečnostním rizikem a zároveň specifikem tohoto fundamentalistického hnutí. Což je skutečnost, která nutí Evropskou unii jednat.  Profesorka a předsedkyně institutu pro evropská studia na univerzitě Libre v Bruselu Anna Weyembregh je přesvědčena, že vzájemná spolupráce mezi EU a USA je důležitá především ve třech oblastech: vojenské (zásah proti Islámskému státu armádou), právní (postavit bojovníky Islámského státu mimo zákon) a administrativní (zavádění takzvaných "black listů"). Pro EU je otázka právní vymahatelnosti na občanech poměrně důležitým tématem. Beztrestný návrat občanů EU, kteří bojovali v milicích Islámského státu, tak nepřipadá v úvahu.Důležitým bodem spolupráce je proto nutnost zavedení propojené hraniční kontroly. Evropská unie a Spojené státy již pracují na systému, který by měl bojovníky Islámského státu identifikovat na hranicích a předat je spravedlnosti. Spolupráce EU a USA by tedy měla při postupu proti Islámskému státu nadále pokračovat tak, aby vedla k jeho úplnému zániku a potrestání všech zodpovědných osob.

Tomáš Zdechovský

  • KDU-ČSL
  • Poslanec EP a člen předsednictva KDU-ČSL
  • europoslanec

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tomáš Zdechovský - profil

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Stanjura: Je dobré ponechat si prostor pro případné krize

13:09 Ministr Stanjura: Je dobré ponechat si prostor pro případné krize

Vláda schválila Rozpočtovou strategii sektoru veřejných institucí na roky 2025 až 2027 a k ní přilož…