Zdechovský (KDU-ČSL): Oslovení „dámy a pánové“ je opravdu diskriminační

17.07.2017 15:15

Je až k pláči, kolik diskriminace se děje ve světě a ani si to vůbec neuvědomujeme. Stačí nebýt dámou ani pánem. V londýnském metru se kvůli tomu rozhodli, že lidé nebudou v hlášeních oslovováni „ladies and gentleman.“

Zdechovský (KDU-ČSL): Oslovení „dámy a pánové“ je opravdu diskriminační
Foto: red
Popisek: Europoslanec Tomáš Zdechovský

Namísto toho už budou slýchat mnohem více inkluzivní „good morning, everyone.“ Proč? Prý to bylo i díky postesku aktivistů a členů LGBT komunity Stonewall. Dosud užívané oslovení „dámy a pánové“ mělo podle nich být sice „zdvořilé“, ale „zastaralé“ a „včerejší“. A hlavně, nezahrnovalo všechny ty, kteří se necítí být ani dámami, ani pány. Jaká nespravedlnost se děla těch x let a nikdo proti tomu nic nenamítal. Hrůza!

Dosavadní úzkoprsost, zabedněnost a bigotnost vedení londýnského dopravního podniku Transport for London byla opravdu donebevolající. Nedostatečně se ctila diverzita a ne všichni se cítili být vítáni. Jak skandální! „Přehodnotili jsme jazyk, který používáme v hlášeních i jinde, a zajistíme, aby byl napříště plně inkluzivní a odrážel rozmanitost Londýna.“ Taková byla údajná kajícná slova Marka Everse, ředitele komunikace se zákazníky zmíněné vládní organizace Transport for London.

Už jsem slyšel hlasy, že v Česku máme štěstí, protože oslovení „vážení cestující“ se nebude muset vůbec měnit. Nejspíše to ale není pravda. A jistě mnozí z vás uznáte, že upravit oslovení pouze na zdánlivě genderově korektní „vážené a vážení cestující“ už dnes stačit také zdaleka nebude. Jak by k tomu přišli ti, co se necítí být ani dámami, ani pány?

Jen opravdu nevím, jak se do oslovení zahrnou ti ostatní, tj. nedámy a nepánové. Můj tip je takový, že oslovení lidí v metru či vlaku by mělo být následující: „Vážené, vážení a vážená cestující.“ Další návrhy určitě uvítám v diskusi od vás, čtenářů.

Zrušte i oddělené záchody

Divím se tomu, že ještě v londýnském metru existují toalety dělící společnost na muže a ženy. Čekám, že nyní přijde vedení metra se zrušením této neskutečné diskriminace, protože kam mají chodit na toalety ti, kteří se necítí ani ženou, ani mužem. Možná by mělo londýnské metro vyházet také všechny mísy a pisoáry, které jsou diskriminační vůči druhému pohlaví a udělat po vzoru Turecka pouze v zemi díru. Ta nikoho určitě diskriminovat nebude.

Je mi obrovsky líto všech těch útlocitných lidí, kteří se po oslovení „dámy a pánové“ cítí diskriminováni a nedostatečně začlenění do společnosti. Dovedu si představit, jak se tito lidé museli cítit pokaždé, když uslyšeli „dámy a pánové.“ Museli si říkat: „A co já, když nejsem ani pán, ani dáma?“

Spějme proto vstříc světlým a genderově neutrálním zítřkům, kde už nebude existovat dávno překonané dělení lidí na muže a ženy! A slovo „pán“ a „dáma“ začněme považovat kvůli pár jedincům za neakceptovatelné. Tedy pokud se mlčící většina neprobudí a neozve se, že slova jako „muž“, „žena“, „pán“, „dáma“ a „rodina“ nejsou sprosté nadávky, ale většinou přijatelná a běžná označení.

Přeji hezký den a veselou mysl!

Pozn. autora: Článek obsahuje ironii a nadsázku ;-)

Tomáš Zdechovský

Tomáš Zdechovský

  • KDU-ČSL
  • Poslanec EP a člen předsednictva KDU-ČSL
  • europoslanec

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

Sexuální násilí

Jak se v praxi bude dokazovat, jestli byl k souloži udělen souhlas či nikoliv? Nemám nic proti tomu, že jste změnili zákon, ale k čemu to v praxi bude? Co když jedna si budou strany v tom, zda byl udělen souhlas či nikoliv protiřečit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prezident Pavel: Snahu o dosažení kompromisu nevzdávám

12:12 Prezident Pavel: Snahu o dosažení kompromisu nevzdávám

Vyjádření prezidenta republiky na tiskové konferenci po setkání s místopředsedou vlády Marianem Jure…