Zelinka (SZ): Obnovení Československa může být reálnou možností

28.01.2016 11:30

Všichni víme, jakým způsobem a za jakých peripetií bylo rozděleno Československo. Tento stát fungoval dobře a měl známé jméno ve světě.

Zelinka (SZ): Obnovení Československa může být reálnou možností
Foto: zeleni.cz
Popisek: Logo Strany zelených

Po dvaceti pěti letech se můžeme ohlédnout, učinit revizi a zamyslet se nad tím, zda je rozdělení i nadále nutné, zda něco přináší a zda by nebylo správnější a zda není vhodný čas obnovit společný stát – stát Čechů a Slováků.

Podle dostupných průzkumů by okolo 40 procent občanů v obou zemích souhlasilo s opětovným spojením. Blízkost obou národů, jejich historie a přátelské vztahy soužití v jednom státě téměř předurčují.

Byl to i úmysl zakladatelů, obroditelů a našich největších státníků, aby tomu tak bylo – tradice, která přetrvala dlouhé roky, a až nástup divokého kapitalismu tyto historické vztahy přetrhal.

Zkušenost ukazuje, že rozpadání se států na menší celky není tou nejlepší cestou a osamostatňování se nepřináší vždy větší prosperitu, spíše naopak – významné ve světě jsou státní celky velké, ty, které dokázaly najít společnou řeč napříč rozdíly v národnosti, vyznání, jazycích, a prosperitu přináší spíše spojování, sbližování – viz projekt Evropské unie nebo Spojené státy americké. Naopak na příkladu Jugoslávie a Sovětského svazu vidíme, kam vede úsilí o autonomii, samostatnost a národní homogenitu. Malé státečky vzniklé rozpadem dnes ani nikdo pořádně nezná, natož aby měly nějaký význam ve světě.

Stejně tak se obávám říci, že jak Česká republika, tak ještě více Slovensko se staly po rozpadu marginálními a nepříliš významnými, ve světě málo známými. Malá byla úcta ke společnému dědictví, a tak bylo také brzy promrháno a rozprodáno. To, co bylo budováno celá desetiletí, bylo v krátké době ztraceno.

Obnovením Československa bychom mohli vkročit do nové etapy a zajímavé budoucnosti, mohli bychom vytvořit moderní, otevřený, prosperující stát založený na demokratických principech, se spravedlivými pravidly vůči oběma národům, který by se mohl stát významnou součástí evropského společenství. Spojení by přineslo možnosti znovu obnovit ztracené tradice a dalo zároveň příležitosti k dalším potřebným změnám a reformám.

Budu rád za vaše komentáře, vyjádření souhlasu i případnou kritiku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Babiš (ANO): Pan prezident je prý zklamán, ale zklamáni jsme i my

11:17 Babiš (ANO): Pan prezident je prý zklamán, ale zklamáni jsme i my

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k jednání o důchodové reformě na Pražském hradě