Nezávislí jsou mimoparlamentní politický subjekt, ale zato máme stovky zastupitelů a máme zastoupení i krajské. Pohybujeme se tak mezi normálními lidmi, narozdíl od našich vrcholných politiků. A sbíráme zkušenosti napříč právním řádem, tedy i zkušenosti s exekutory. Vyplývá z nich jediné - stát se vzdal své role vykonavatele práva, tedy vymáhání dluhů, a předal je kompletně novodobé mafii, která si na tom udělala svůj byznys.
To, že jsou i mezi exekutory výjímky, které se svěřené pravomoci snaží dělat poctivě a správně, nezpochybňuji, ale praxe hovoří spíše o tom druhém, tedy poměr exekutorů solidních a těch druhých je hrubě v neprospěch těch slušných, a tedy i lidí, kteří dluží.
Ano, každý má platit své dluhy, a pokud je neplatí, stát se má zasadit o to, aby k tomu byl přinucen. Přimět jasným, důsledným, avšak přiměřeným způsobem. Jsme patrně jedinou zemí široko daleko, která soukromé exekutory připustila. Měli bychom od tohoto modelu jít pryč, tedy ne zákon novelizovat, ale zcela zrušit, a vrátit se k soudním, státem placeným, vykonavatelům.
Nevěříte? Znám ve svém okolí případ, kdy kvůli tomu, že platba 5.000,- Kč byla uhrazena dobrovolně (solventní člověk uznal, že způsobil škodu, a chtěl ji uhradit), ale o dva dny později - kvůli chybě v účtu, a byl tedy v klidu, že co měl, co uhradil. Za týden po této úhradě (!!!) bylo zahájeno exekuční řízení, jehož náklady byly cca 12.000,- Kč. Tedy exekuovalo se už jen o náklady, dluh byl dávno zaplacen, za o dva ny pozdější platbu. Protože to dotyčnému přišlo nemravné, že soud nařizuje exekuci po úhradě dluhu, bránil se všemi prostředky.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: František Zwyrtek