Historik: Kapitalisté nás nutí platit jejich dluhy. Babiš udělal chybu, hrozí nám odírání. Ukrajina trpí kvůli EU

28.05.2014 12:25 | Zprávy

REPORTÁŽ Evropská unie podporuje nejbohatší skupiny. Má asociální a nerealistickou politiku. Takto tvrdě zkritizoval historik a filozof Petr Rohel situaci na besedě s veřejností v Ostravě. Stejně jako se globalizuje kapitál, mělo by podle některých myslitelů dojít i ke spojení hnutí odporu.

 Historik: Kapitalisté nás nutí platit jejich dluhy. Babiš udělal chybu, hrozí nám odírání. Ukrajina trpí kvůli EU
Foto: Daniela Černá
Popisek: Petr Rohel

Petr Rohel se věnoval hlavně Evropské unii v době měnové krize a problematice ukrajinské oligarchie. Procesy ekonomické globalizace vyhovují podle Rohela nadnárodním společnostem a významným finančním institucím. Naproti tomu pohyblivost finančního kapitálu dopadá na drtivou většinu občanů.

„Z toho vyplývá, že existuje nová transnacionální kapitalistická třída. Je odlišná od klasických kapitalistických tříd v tom, protože je celosvětová a není odkázaná na jediný stát. Robinson tvrdí, že kolem ní se vytváří nový nehotový systém, do kterého se dá zasahovat a pokud by si lidé přáli, mohou to změnit. Třída má své frakce, které pomáhají myšlenkově tomu, že systém funguje. Je to frakce, které propaguje současný systém a skupina lidí, kteří jsou si vědomi toho, že systém vyvolává nespokojenost, protože jeho základem je, že se rozevírají nůžky mezi bohatými a chudšími. To lidem vadí. Proto existuje reformistická frakce, která zdůrazňuje možnost reforem ve smyslu: Aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Jedním z představitelů je multimiliardář Soros. On se od 90. let hodně vyjadřoval kriticky, ale je to samozřejmě člověk, který je pevnou součástí systému,“ popisoval Rohel, jenž vychází z pohledů dvou myslitelů, autorů, kteří se zabývají problematikou globalizace. Jedním z nich je William Robinson z Kalifornské univerzity a druhý Jerry Harris z univerzity v Chicagu.

Jako existuje globalizovaný kapitál, měl by se organizovat i odpor

Doktor Rohel patři k levicově smýšlejícím historikům, politologům, který se pohybuje na pomezí filozofie. Na besedě zdůraznil pojem hegemonie. „Systém musí získat vedoucí úlohu tím, že přesvědčí lidi o tom, že je v podstatě správný. O hegemonii mezi sebou bojuje kromě transatlantické třídy také třída nacionálních kapitalistů. Ta je také všude a stálo by možná za úvahu, kolik lidí z ODS se k této skupině blíží. Tato skupina je v Alžírsku a zemích třetího světa,“ doplnil.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Mgr. Petr Hladík byl položen dotaz

elektromobilita

Proč zrovna neziskovky?V rozpočtu je tolik peněz,že znovu bude státní rozpočet podporovat neziskovky. Ano,ať podporuje,ale jenom ty charitativní apod.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dohoda mezi STAČILO! a Sociální demokracií? „Jednat můžeme, ale je to na nich“

13:47 Dohoda mezi STAČILO! a Sociální demokracií? „Jednat můžeme, ale je to na nich“

Dojde nakonec ke sjednocení levice před volbami? Jak už ParlamentníListy.cz informovaly na základě d…