Čínský seminář ve sněmovně? Tak to ne! Němcová zuří

17.03.2016 16:55

Bývalá předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová (ODS) protestuje proti tomu, že současný předseda dolní komory Jan Hamáček (ČSSD) převzal záštitu nad sněmovním seminářem na téma Zkušenosti pro řízení a rozvoj státu. Seminář se koná při příležitosti návštěvy čínského prezidenta v ČR a zaštítila ho i čínská velvyslankyně v Praze. Podle Němcové jde o stranicky zaměřenou akci, k níž nemá Sněmovna sloužit. Čínský prezident Si Ťin-pching má do ČR přicestovat koncem března.

Čínský seminář ve sněmovně? Tak to ne! Němcová zuří

S ohledem na téma semináře považuje Němcová za mimořádně závažné, že na něm vystoupí profesor stranické školy ústředního výboru Komunistické strany Číny Ču Ling-ťun. "Z pozvánky nejsem schopna posoudit zaměření ostatních přednášejících ze strany ČLR, nicméně účast profesora stranické školy ústředního výboru KS Číny je pro mne důkazem toho, že se jedná o akci stranicky zaměřenou, k níž nemá sloužit Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky," uvedla Němcová v tiskovém prohlášení.

Hamáček se nemíní s Němcovou bavit

"O tom, jakému semináři udělím záštitu, rozhoduji já. A nevidím důvod svá rozhodnutí konzultovat s paní Němcovou," sdělil ČTK prostřednictvím svého mluvčího předseda Sněmovny. Podotkl, že seminář se koná při příležitosti návštěvy čínského prezidenta ve spolupráci s čínským velvyslanectvím.

Němcová také uvedla, že komunistický režim byl v ČR prohlášen zákonem za protiprávní. Chce proto znát Hamáčkův názor na samotné téma semináře, kdy zkušenosti pro řízení a rozvoj státu mají předávat čínští komunističtí představitelé. "(Seminář) je dle mého názoru vhodnou příležitostí k pochopení reálií současné Číny," uvedl Hamáček.

Na semináři má podle pozvánky pronést úvodní slovo mimo jiné místopředseda Sněmovny Vojtěch Filip (KSČM). Němcová píše, že nejde o první akci konanou pod hlavičkou Sněmovny, kdy panují pochybnosti nad jeho aktivitami. Připomněla Filipovu cestu do Ruska z listopadu 2014. Filipa tehdy pozval jeho protějšek ze Státní dumy Sergej Železňak, který se kvůli anexi ukrajinského Krymu ocitl na sankční listině Spojených států a Evropské unie. Sněmovna Filipovu cestu tehdy kritizovala a přijala usnesení, podle kterého Filip v Rusku nereprezentoval její postoje.

"Já to považuji za nesmyslné stanovisko, které odporuje závazkům, které má Česká republika jako člen Organizace spojených národů," řekl ČTK Filip k chystanému semináři. "My nemáme právo vybírat jim řečníky a oni nám také nemluví do toho, kdo bude mluvit za nás," dodal.

Na semináři, který se uskuteční v pondělí, má promluvit například prorektor Univerzity Palackého v Olomouci Ondřej Kučera, vedoucí Střediska bezpečnostní politiky Centra pro sociální a ekonomické strategie Fakulty sociální věd Univerzity Karlovy Miloš Balabán a prezidentův poradce Jan Kohout.

reklama

autor: pas, čtk

Odchod do důchodu

Paní Schillerová, přijde mi to, nebo nějak často měníte své názory? Teď tvrdíte, že je pro vás navýšení věku odchodu do důchodu nepřijatelné, ale podle jiných, s tím souhlasili a zrovna vy jste to jako ministryně sama navrhovala - https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/396856-schillerova-chce-zvysi...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

V Senátu smůla, tak chtěli zkusit Sněmovnu. Za to ale dostal Bartoš naloženo

21:00 V Senátu smůla, tak chtěli zkusit Sněmovnu. Za to ale dostal Bartoš naloženo

Ratifikační proces Istanbulské úmluvy nedávno zarazili senátoři, když tento mezinárodní dokument odm…