Koskuba: Tak sakra, položme si znovu sametovou otázku, Kdo za to může?

1. 4. 2012 14:23

TÝDEN S Poslanec ČSSD Jiří Koskuba a senátor ODS Jarolsav Kubera představují v pravidelném komentáři uplynulého týdne pro ParlamentníListy.cz svůj pohled na události kolem lobbisty Romana Janouška a kolem situace uvnitř Věcí veřejných - ať už z pohledu (ne)jmenování nového ministra školství, tak také kvůli další zveřejněné nahrávce dnes už nezařazené poslankyně Kristýny Kočí.

Koskuba: Tak sakra, položme si znovu sametovou otázku, Kdo za to může?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Koskuba, primář II. interny Nemocnice Na Bulovce

Dvě otázky, ale dvě velká témata tohoto týdne. Co říkáte na vývoj událostí kolem vlivného muže Romana Janouška ? A jak se díváte na petici policistů, kteří se postavili za jednoho ze svých šéfů, poněvadž právě jeho hlava by zřejmě v důsledku přiznaných chyb policie při nestandardním postupu v případu Janouška, měla padnout?

„Ono toho již bylo všude a mnohými namluveno moc a moc. Slušní lidé již tím musí být naprosto zhnusení,“ říká pro ParlamentníListy.cz Jiří Koskuba. A dodává, že přitom nic podstatného, ve jménu práva a pravdy, uděláno nebylo.

„To je naprosto alarmující. Jenom jsme se, jistě však bez překvapení, dozvěděli, že předmětné nahrávky nelze použít jako důkaz u soudu. S korupcí až mafiánskými praktikami je to u nás, s prominutím, jako s lejnem. Čím více se v něm hrabete, o to víc smrdí. Lejnu samotnému to však nevadí, aspoň se šíří. Znechucen je však ten, kdo tak činí. Jedinou možností je tyto výkaly radikálně spláchnout. Je jen naší velkou naivitou, že jsme na povšechný smrad ze stále se rozšiřující politicko-lobbistické žumpy nereagovali již dříve. Možná si mnozí již na ten pach prohnilosti, prolhanosti, prospěchářství, sobectví a cynismu již zvykli. Jejich chyba, smůla nás všech,“ konstatuje dále Koskuba.

Mám hodně blbou náladu, toto jsem v roce 1989 nechtěl, přiznal Koskuba

A dodává, že si je vědomý toho, že nemluví právě optimisticky. Ale s ohledem na vývoj zvláště v posledních letech prý moc optimistou není. „Mám hodně blbou náladu, jak by asi opět řekl zemřelý prezident. Nestydím se si přiznat, že tohle jsem v listopadu 1989 opravdu nechtěl,“ přiznává dále poslanec.

A uvažuje, co s tím? „Radikální řešení si raději nedovolím vyslovit. Ostatně není nám ani tradicí dáno. Ale už daleko více chápu, jak vůbec a proč mohly kdy vzniknout totalitní systémy. Prostým znechucením lidí těmi, co jim vládli. Zneužitím přirozené většinové touhy po řádu, pořádku. To však tuto touhu nijak nedeklasuje. Ta zde prostě byla a je. A přes všechna další určitá negativa mají lidé ve volbách možnost přispět ke změně. Naprostý ideál asi nenajdou. Ale mají i kroužky, jen nebýt líný. Mezi námi, i my v medicíně občas musíme v zájmu pacienta volit ze dvou či více zel. Pochopitelně volíme pokud možno to nejmenší a s největším pozitivním efektem pro nemocného. A tahle společnost a politika nemocná je. Až běda,“ dodává Koskuba.

Řadoví policisté pracují ve stejném bordelu jako zdravotníci

Petici policistů za "záchranu" šéfa pražské policie Martina Vondráška ale komentovat příliš nechtěl. „Jejich komandanta ani osobně neznám. Taky vím, že zvláště ti řadoví pracují ve stejném stresu a velkém organizačním bordelu, jako třeba my, zdravotníci. Nicméně to, co předvedli jejich kolegové při akci Janoušek, je vytrestá hlavně samotné. Polda jako představitel zákona měl by mít a musí mít přirozenou autoritu, respekt. Takhle si ji rozhodně nezískali. A až budou cepovat obyčejné lidi za drobnosti, mnohokrát to uslyší. Je to velká, přímo obrovská chyba. Tak už si, sakra práce, položme znovu sametovou otázku: Kdo za to může? Ten řadový strážník? Nebo ti panáci nahoře, které pořád dokola někteří z nás volí a dokonce jim i věří? Ostatně ono i bez mandátu bude problémem se jich zbavit. Vždy nalezou někam, kde kradou a škodí dál. Co je to vlastně lobbista? Jak vůbec někdo může uvažovat o tom, že by se lobbismus měl zákonem upravit, uhladit. Jako by šlo o něco jiného, než špínu, intriky, úplatky, mafiánství po česku…“ rozhořčil se v komentáři pro ParlamentníListy.cz Jiří Koskuba.

Kubera: To jsou věci mimo mé schopnosti

Ani senátor Jaroslav Kubera nechtěl příliš rozebírat, zda jsou důvody policistů k nějaké petici oprávněné či nikoli. Jak totiž ParlamentnímListům.cz řekl, celá aféra a záležitosti jsou zcela mimo jeho schopnosti chápání a vnímání.

"Jen jedno mi nejde do hlavy - jak je možné, že BIS není rychle schopna zjistit, odkud ty odposlechy byly? Nevěřím tomu, že by tam snad mohli mít takový nepořádek...nebo to chci odmítat, já nevím," reagoval v komentáři týdne. Podle něj je největší problém však v tom, že normální člověk po tom všem musí být totálně zhnusený. "Já neřeším Kočí, ani mě opravdu nijak nezajímá, ale vadí mně, že totálně znevěrohodňuje politiku," uzavřel první téma senátor. A tím de facto přešel ke druhému tématu tohoto týdne.

To se věnuje další nahrávce Kristýny Kočí (nezařazené poslankyně, dříve předsedkyně poslaneckého klubu VV, - pozn. red.) plus otazníkům kolem dosud nejmenovaného ministra školství.

"S dovolením bych začal tím ministrem. Musím říci, že by bylo ideální, pokud by došlo k tomu, jak už dlouhodobě opakovaně říkám, kdyby se nový ministr školství už nehledal a počet ministerstev se redukoval. Jenomže zase je třeba vzít v potaz skutečnosti. A ty představují to, že koaliční vláda má - chtě nechtě - na ty své fleky nárok, a tak z nich těžko ustoupí,"  řekl Kubera.

Poslanec Koskuba byl sdílnější. "Osobně si myslím, že po skoro dvou letech bychom měli VV již vynechat. Přestat se jich absolutně všímat. Ignorovat je. To je pro ně ten jediný možný současný trest. Já vím, že mezi nimi lze jistě najít i slušné lidi. Ale jako parta způsobili přímo katastrofu. Morální i faktickou. Ať chceme, nebo ne, byli pro lidi jistou nadějí. Proti pravičáckým stranám s jejich kmotříčky, s předvolebním strašením a obelháváním lidí. Například tím typu: "daně zvyšovat nebudeme". Kdo lže, ten krade. Ne?“ říká dále pro ParlamentníListy.cz Koskuba.

A tvrdě dodává, že politici z VV dle něj všechno naprosto prošustrovali. A to se prý nedá prominout. „Je naprosto fuk, jestli tak učinili na objednávku, účelově či vlastní bezmeznou prostotou až hloupostí. U jejich pana předsedy mám již diagnózu v tomto směru jasnou. Taky mně stačilo poslouchat paní vicepremierku Karolínu Peake na tiskovce při přednesu jejího "skvělého" úspěchu ve vládě se zákonem o referendu. Naprostá katastrofa, nesmysl. To snad ví sama! A bylo mi dokonce smutně a trapně za ní. Přece nemohou být tak hloupí, aby nevěděli, že pro velké koaliční hráče jsou jen šnuptychlem na jedno použití. Bohužel to, do čeho se nechali namočit, neodstraní žadný zázračný prací prostředek z TV reklamy. Protože ta "špína" je již prostě zažraná. Jediné ještě čestné řešení je uklonit se a zmizet,“ opakuje sociální demokrat Koskuba.

Koskuba: Senioři, choďte za poslanci a nenechte se zase obalamutit

 A na závěr ještě dodal směrem k seniorům, kteří se podle něj oprávněně chystají k prostestům. „Choďte za poslanci. Hlavně za těmi, kteří vás obelhali a pak zradili. Veverky jsou jedni z nich. Stejně tak "lidový" kníže. Jděte za komedianty, kteří vás před volbami masírovali a přitom za dva natáčecí dny berou více, než řadový poslanec za měsíc. Jděte za svými dětmi a vnoučaty, kteří vás na výzvu zmíněných velkých umělců v klipu: Přemluv dědka, přemluv bábu, před volbami ovlivňovali. Přitom nemají mnohdy ani čas vás navštívit, promluvit s vámi. Není-li zrovinka výplata penze. Podle těchto všech vám má prý totiž stačit navýšení penze jen o jednu třetinu inflace! Přitom sami tito mladí pravičáci odmítají školné,“ uzavírá Koskuba komentář tohoto týdne pro ParlamentníListy.cz.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Alena Hechtová

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rozezlený Schwarzenberg svolal poslance, aby odsoudili výroky Zemana o Krymu. Jenže...

18:31 Rozezlený Schwarzenberg svolal poslance, aby odsoudili výroky Zemana o Krymu. Jenže...

Ve stínu ostře sledované mimořádné schůze Sněmovny o možné těžbě lithia proběhla v pondělí na půdě d…