Nabourané vztahy s USA? Schapiro a korupce, zahrozil Miloš Zeman. A je veselo i s účastí Kalouska, Doubravy či Zlatušky

04.07.2016 4:38

ANKETA Zatímco někteří politici hovoří o „seznamu odměněných“ Hradem, hlouposti a dokonce hulvátství, další by nejraději vyhostili amerického velvyslance ze země. Ostré reakce následovaly poté, co v rozhovoru pro ParlamentniListy.cz vyslovil prezident Miloš Zeman znepokojující hypotézu o tom, že Andrew Schapiro může být zapleten do jistého druhu korupce.

Nabourané vztahy s USA? Schapiro a korupce, zahrozil Miloš Zeman. A je veselo i s účastí Kalouska, Doubravy či Zlatušky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Anketa

Přestřelil Miloš Zeman, když velvyslance USA Schapira nepřímo nařkl z korupce?

4%
96%
hlasovalo: 10501 lidí

Už víc než rok je zřejmé, že vztahy mezi Hradem a americkým velvyslanectvím oscilují kolem bodu mrazu. Připomeňme, že Schapiro zkritizoval prezidenta Miloše Zemana za jeho cestu do Moskvy na ruské oslavy konce II. světové války a Zeman mu vzkázal, že má na Hrad dveře zavřené. Teď se v aktuálním rozhovoru pro ParlamentniListy.cz prezident opřel do velvyslance znovu.

Lze vyslovit hypotézu, že i pan Schapiro je zapleten do jistého druhu korupce

V reakci na otázku redaktora, která zněla takto: „Americký velvyslanec v ČR Andrew Schapiro nedávno uvedl, že mezi USA a ČR neexistují podstatné rozdíly, protože zahraniční politiku státu určuje vláda, která drží stanovisko EU a nikoli prezident, který naproti tomu jde proti postojům EU a označuje válku na Ukrajině za občanskou. Co na to říkáte?“ reagoval prezident slovy: „Ona to je občanská válka. Víte, s panem Schapirem je to trochu tragikomická situace. On se považuje za bojovníka proti korupci. Proč ne. Jenomže každý, kdo jenom trošku zná pravidla americké politiky, ví, že funkcemi velvyslanců zejména v méně významných destinacích jsou zpravidla pověřováni lidé, kteří byli velkými sponzory volební kampaně úspěšného prezidentského kandidáta. Sponzorství samotné za korupci nepovažujeme, ale za korupci už můžeme považovat to, že je pak sponzor odměněn velvyslaneckým postem. Pak lze vyslovit hypotézu, že i pan Schapiro je zapleten do jistého druhu korupce a jeho boj proti korupci v České republice je poněkud pokrytecký.“

Zlepšení vztahů s velvyslanectvím? Záleží, jak dopadnou volby

Prezident Miloš Zeman pak v rozhovoru pro ParlamentniListy.cz také ujistil, že zlepšení vzájemných vztahů lze jen těžko očekávat: „To se zcela určitě nedá předpokládat, ale záleží na výsledku amerických prezidentských voleb. Záleží na tom, koho bude pan Schapiro tentokrát sponzorovat a tak není vyloučeno, že možná dlouho už velvyslancem nebude.“ Prezidentova slova vzbudila rozruch mezi osobnostmi napříč politickým spektrem.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek naopak uvedl pro ParlamentníListy.cz Zemanův„seznam odměněných“: „Je úsměvné, že to říká prezident, který jmenoval Livii Klausovou velvyslankyní na Slovensku za podporu ve své kampani. Další seznam odměněných by byl poměrně bohatý. Pánové Mynář, Nejedlý, rodina komunistického místopředsedy vlády Tomana a další,“ reagoval Kalousek, který také ujistil, že v uvedeném seznamu má dáma přednost.

Zlatuška: U Schapira vadí, že pracoval pro úspěch amerických Demokratů

Výrok prezidenta pokládá „za hloupost“ poslanec hnutí ANO Jiří Zlatuška: „V diplomatické podobě bych jej označil za hulvátství. Americké kampaně jsou financovány penězi domácích dárců a před kampaní Bernieho Sanderse v letošních primárkách byla kampaň Obamova příkladem nejvýrazněji zahrnujícím peníze, které by se dalo označit jako ‚občanské‘.“ A také Zlatuška upozorňuje na prezidentovy kontakty: „Ať už si ale o financování amerických kampaní myslíme cokoli, nemají tam prostor pro to, aby si hlavu státu kupovali třeba agenti Lukoilu, kteří by pak bez zveřejnění životopisu dostávali diplomatické pasy nebo kancelář, jako pan Nejedlý, nebo aby lidé, kteří jsou průkazným bezpečnostním rizikem pro stát, jako pan Mynář, vedli prezidentskou kancelář.“

Poslanec Zlatuška šel v kritice ale ještě dál: „Je absurdní, jak moc lidem a kterým lidem u nás vadí jakékoli snahy o zmenšování vlivu korupce v naší zemi. U Andrewa Schapira možná vadí, že dlouhodobě pracoval pro úspěch amerických Demokratů v různých politických pozicích, a také pro Baracka Obamu. Víc by ale bylo na místě zdůraznit i to, že se jedná o člověka s těsným vztahem k naší zemi, protože se zde narodila jeho matka, která do Ameriky přišla jako uprchlík před nacistickým vyhlazováním. Přátel bychom si měli vážit, ne je nízkými a zřetelně pokryteckými výpady urážet jen proto, že vidíme, že naše ‚morálka‘ neobstojí.“

Seďa: Co dělá na Pražském hradě pan Mynář či pan Nejedlý?

Zastání nenašla prezidentova slova ani u poslance ČSSD Antonína Sedi, který považuje za chybu, že mezi velvyslancem USA a prezidentem Milošem Zemanem nejsou lepší vztahy. „Již z toho důvodu, že Spojené státy jsou náš koaliční partner v NATO. A také je chybou, že pan prezident není ochoten tyto vztahy s panem Schapirem zlepšit. Co se týká boje proti korupci, pak je lepší spojit síly a ne kritizovat odlišný prezidentský systém v USA, kde se po volbách mění celá administrativa.“ A opět přišla i kritika s konkrétními jmény: „To bychom se pak mohli ptát, cože dělá na Pražském hradě pan Mynář či pan Nejedlý. Také je to za jejich podporu, včetně té finanční, v průběhu české prezidentské kampaně. Proto bych oběma protagonistům sporu doporučil zchladit hlavy. Je lepší se začít chovat státnicky, než jako hošík, kterému na pískovišti rozdupali bábovičky.“

Předseda Úsvitu Karel Černoch na vyjádření prezidenta reagoval pro ParlamentniListy.cz takto: „Jak dostal pan Schapiro úřad velvyslance v ČR nemůžu hodnotit, ale rozhodně nesouhlasím s jeho kritikou a zasahováním do věcí České republiky. My také neříkáme Spojeným státům, jak mají řídit svoji zem, tak si nemyslím, že pan Schapiro u nás má s něčím bojovat. Osobně beru korupci jako velké zlo, Úsvit proti korupci bojuje a je to náš program.“

Částečně dala za pravdu Zemanovi europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM): „Pan prezident má možná do značné míry pravdu, ale domnívám se, že veřejně deklarovat averzi vůči určitým velvyslancům, není úplně šťastné. Prezident reprezentuje naši zem a měl by tak činit v duchu přátelském. Pana Schapira v lásce opravdu nemám, ale urážet ho nemusím."

Veleba: Chování velvyslance považuji za skandální. Už aby zvítězil Trump

Na stranu prezidenta se přidal senátor Jan Veleba (SPO): „Myslím si, že velvyslanecká mise pana Schapira nespočívá v boji proti korupci. Anebo bojuje snad proti korupci velvyslanec Ruské federace, nebo francouzský, německý či jiný velvyslanec? Pan Schapiro nemá u nás co bojovat, respektive vměšovat se do našich vnitřních záležitostí. Stanovisko pana prezidenta je velmi umírněné s tím, že chování amerického velvyslance u nás považuji za naprosto nestandardní a skandální. Už jenom proto bych si přál, aby v prezidentských volbách v USA zvítězil Donald Trump,“ setřel velvyslance senátor.

Také senátor Jaroslav Doubrava v reakci pro ParlamentniListy.cz ani za mák velvyslance nešetřil: „Pan Schapiro především bojuje proti naší republice a našemu prezidentovi a je mi s podivem, jak je možné, že už nebyl z republiky vyhoštěn. To měl být už za Albertov, za jeho výstup v Brně atd. Ano, získal-li velvyslanecký post jako poděkování za sponzorství kampaně Obamy, pak nemá nejmenší právo tvrdit, že vede boj proti korupci. Myslím si totiž, že tím korupčníkem je i on. Ne, nemyslím si, že by se dalo s takovým člověkem očekávat, že náš pan prezident by vztahy mohl zlepšit.“

Okamura: Představte si, že by česká vláda financovala akce proti Obamovi

A rázná slova prezidenta republiky ocenil také šéf SPD Tomio Okamura, který už má očerňování hlavy státu evidentně dost: „Nezbývá, než souhlasit s prezidentem, pakliže pan Schapiro sponzoroval Obamovu kampaň, tak si svůj post velvyslance koupil a považuji to za obchod. Korupci vidím spíš ve směru z USA do ČR, kdy Američané uplácejí nejrůznější spolky výměnou za to, že hájí americké zájmy proti českým. To považuji nejen za korupci, ale za podvratnou protistátní činnost. Je legitimní, aby se občané vyjadřovali kriticky i proti své zemi, není ale legitimní a nemělo by být legální, aby je za to cizí mocnost platila. Představte si, že by česká vláda financovala akce proti Obamovi. Z toho by se Američané osypali a kdo ví, jestli by znovu nevybombardovali Prahu a Plzeň.“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

Sexuální násilí

Jak se v praxi bude dokazovat, jestli byl k souloži udělen souhlas či nikoliv? Nemám nic proti tomu, že jste změnili zákon, ale k čemu to v praxi bude? Co když jedna si budou strany v tom, zda byl udělen souhlas či nikoliv protiřečit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„On to nečetl?!“ Migranti do ČR. Eurokomisařka „pomohla“ Rakušanovi. V ČR je zle

16:53 „On to nečetl?!“ Migranti do ČR. Eurokomisařka „pomohla“ Rakušanovi. V ČR je zle

Mluví nebo nemluví ministr vnitra Rakušan pravdu o údajné české výjimce z migračního paktu EU? Do sn…