Nerad bych, abychom z restitucí podporovali „chudé“ veřící v Německu, varuje Jeroným Tejc

23.04.2015 9:06 | Zprávy

ROZHOVOR Za tzv. církevní restituce se ČSSD omlouvat nemusí. Omlouvat se musejí ti, kteří zákon přes odpor veřejnosti a věcné výhrady ve sněmovně prosadili s převahou jednoho hlasu, řekl v rozhovoru ParlamentnímListům.cz sociálně demokratický poslanec Jeroným Tejc. Kromě mnoha jiných věcí Tejc také vysvětlil, proč připravil novelu, která má zamezit vyvedení navráceného majetku do zahraničí prostřednictvím církví, které reprezentují cizinci. A přidal i zmínku o tom, jak to vlastně dopadlo s jeho návrhem na prodloužení lhůt kolem vydávání majetku církvím.

Nerad bych, abychom z restitucí podporovali „chudé“ veřící v Německu, varuje Jeroným Tejc
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jeroným Tejc

Pane poslanče, co se týče církevních restitucí, chcete prý do Poslanecké sněmovny připravit novelu, která má zamezit vyvedení navráceného majetku do zahraničí prostřednictvím církví, jež reprezentují cizinci. Podle vás prý existuje „důvodná obava“, že církve nebudou s majetkem od státu vždy nakládat ve prospěch českých občanů. Můžete podstatu této normy vysvětlit?

Text novely je hotov a byl předán prostřednictvím předsedy poslaneckému klubu ČSSD, který jej musí v souladu s pravidly klubu projednat a vyslovit souhlas nebo nesouhlas s jeho podáním do legislativního procesu. Zákon zavádí jednoduché pravidlo, které stanovuje, že statutárním orgánem církevní právnické osoby musí být občan České republiky. Toto omezení platí pouze pro případy, kdy jde o právnickou osobu získávající majetek na základě zákona o vyrovnání s církvemi. Pokud by podmínka státního občanství nebyla splněna, může Ministerstvo kultury ustavit takové právnické osobě pověřence. Ten by byl státním občanem a měl právnické vzdělání. Stal by se garantem řádného hospodaření a na základě prováděné kontroly by byl oprávněn podat žalobu na neplatnost právního jednání, případně vymáhat ve prospěch příslušné právnické osoby škodu.

Údajně impuls k vašemu nápadu vzešel od advokáta Zdeňka Koudelky, který odhalil problém v Opatství Staré Brno Řádu sv. Augustina. Má tady jít o správu kláštera polskými členy opatství. O co v tomto případu jde?

Případ brněnského opatství patří k těm, které mě inspirovaly. V žádném případě ale můj návrh nemá ambici stát se „lex Staré Brno“. Naopak se snaží o řešení platné pro celou naši zemi.

Jsou vám známé i jiné možné formy a konkrétní případy vyvádění majetku prostřednictvím církví do ciziny?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

Práce

Dobrý den, máte pravdu, že život je víc než práce, ale bez práce se neobejdete a více co mi na tom přijde nejsmutnější? Že i když pracujete, často máte i dva úvazky, stejně s penězi, co za práci dostanete sotva vyjdete. A můj dotaz tak je, zda máte řešení?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trump, nebo nic. Z ANO k jednání o míru na Ukrajině

21:40 Trump, nebo nic. Z ANO k jednání o míru na Ukrajině

Měla by se Evropa sjednotit v postoji k Ukrajině a jednohlasně podpořit mírové úsilí Donalda Trumpa?…