Proklínaný ODSák Čechlovský: Takhle je to s tím "zvýšením platů" poslanců

19.12.2012 11:58

Ve stavu legislativní nouze se během úterního večerního hlasování ve sněmovně rozhodlo mimo jiné o tom, že poslanci nebudou platit odvody z paušálních náhrad. V průměru by se měl tímto opatřením zvýšit příjem každého poslance o tři až pět tisíc korun. Předkladatel návrhu Jan Čechlovský z ODS vysvětluje nesmyslnost předchozí praxe na příkladu cesťáku.

Proklínaný ODSák Čechlovský: Takhle je to s tím "zvýšením platů" poslanců
Foto: ods.cz
Popisek: Mgr. Jan Čechlovský

„Poslanci si zvýšili platy“, zareagovala některá média na úterní večerní hlasování ve sněmovně, které rozhodlo nejen o platech soudců, ale i o pozměňovacím návrhu, jenž ruší odvody z paušálních náhrad poslanců. O žádné zvýšení platů však nejde, dokonce nebudou náhrady ani osvobozeny od daní. Přesto si díky pozměňovacímu návrhu Jana Čechlovského z ODS polepší poslanci v průměru o tři až pět tisíc.

A poslanci Janu Čechlovskému už zůstane nálepka „toho, kdo navrhl zvýšení platů poslanců“, což se hned projevilo v zájmu médií i v internetových diskusích. „Tušil jsem, že tím pozměňovacím návrhem zvýšený zájem vyvolám. Příjemné to není, ale já jsem nikdy nebyl ani alibista, ani populista. Stejně tak jsem hlasoval proti zákonu o veřejných zakázkách, když se o něm říkalo, jakou to přinese spásu. A dnes se o něm mluví, že je špatně,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz poslanec Jan Čechlovský.

Stejné jako platit odvody z cesťáku

Podobně považoval za špatný stav, kdy se odvádí pojistné z náhrad, a proto pozměňovací návrh podal. „Myslím si, že bylo více lidí připraveno podobný návrh podat. Projednával se i v rozpočtovém výboru. Tím neříkám, že na něm byla shoda, ale vědělo se o něm. V koaliční smlouvě měly vládní strany napsáno, že se náhrady budou danit, což zůstalo,“ upozorňuje Jan Čechlovský.

Jako původce „zvýšení platů“ poslanců se však necítí. „Takhle zjednodušeně je to řečeno špatně. Můj návrh spočíval v tom, že se ruší odvody na pojistné na sociální zabezpečení a zdravotní pojištění z náhrad, které slouží na dopravu a na reprezentaci. To je to samé, jako kdyby někdo dostal cesťák a musel z něj odvést zdravotní a sociální pojištění,“ argumentuje Jan Čechlovský.

Šlo o standardní postup, žádné utajení

Poslanec ODS je zároveň podezírán, že schválně nepřečetl text, ale u řečnického pultíku jen řekl, že se hlásí k pozměňovacímu návrhu číslo 4973. Když ho místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek vyzval, aby sněmovnu s obsahem svého návrhu seznámil, začaly se podle stenozáznamu linout hlasy upozorňující, že návrh je příliš dlouhý a je zbytečné jej předčítat, protože s ním jsou beztak všichni seznámeni. Předsedající schůze poté už na svém požadavku netrval.

Jan Čechlovský ve svém postupu ale žádný pokus o „utajení“ nevidí a poukazuje na dnes už běžný způsob podávání pozměňovacích návrhů. „Přestali jsme rozdávat materiály v písemné podobě. A tak jsem svůj pozměňovací návrh načetl do systému elektronicky tak, jak ho mám načíst, a přihlásil jsem se k němu, jako to dělají všichni,“ vysvětluje poslanec.

Věci veřejné byly proti zvýšení poslaneckých příjmů

Tím se totiž odstraňuje dřívější častý problém, kdy se předkladatel při čtení svého návrhu mohl dopustit nějaké chyby a špatně tak byl celý zákon. „Proto se přistoupilo k elektronické podobě, všichni mají návrh okamžitě v systému na svém počítači a vidí ho. Jde o naprosto standardní postup, který ten proces zjednodušuje. Při vložení do systému se k návrhu jen vygeneruje číslo a každý, kdo se hlásí k pozměňovacímu návrhu, se jen odkazuje na to číslo,“ říká pro ParlamentníListy.cz Jan Čechlovský.

Po jeho návrhu vystoupil předseda Věcí veřejných Radek John a upozornil, že kdo bude hlasovat pro, zvýší zákonodárcům příjmy zhruba o pět tisíc korun měsíčně. To také udělali poslanci ODS, LIDEM a někteří z TOP 09, proti byli všichni poslanci Věcí veřejných, ministr financí Miroslav Kalousek a desítka jeho spolustraníků z TOP 09. Poslanci ČSSD a KSČM se odhlásili z hlasovacího systému a pozměňovací návrh tak byl 69 z 94 přítomných poslanců přijat.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Porodnost

Dobrý den, píšete, co chcete dělat pro zvýšení porodnosti, ale nezapomínáte, že jste už více jak dva roky ve vládě? Co jste zatím pro rodiny udělali? Vždyť i to navýšení rodičovské je nedostatečné a navíc diskriminující. A co je vlastně podle vás hlavní příčinou klesající porodnosti? Koukám, že neod...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

V Senátu smůla, tak chtěli zkusit Sněmovnu. Za to ale dostal Bartoš naloženo

21:00 V Senátu smůla, tak chtěli zkusit Sněmovnu. Za to ale dostal Bartoš naloženo

Ratifikační proces Istanbulské úmluvy nedávno zarazili senátoři, když tento mezinárodní dokument odm…