Šéf ČNB ve sněmovně: Oslabení koruny mělo pozitivní vliv na růst ekonomiky

13.06.2014 11:15 | Zprávy

Guvernér Miroslav Singer dnes v Poslanecké sněmovně naznačil, že oslabení koruny stabilizovalo ekonomické prostředí. Reálná ekonomická aktivita se v loňském roce vymanila z poklesu a ekonomika letos v důsledku oživení zahraniční poptávky roste o 2,6 procenta. „V příštím roce růst ekonomiky zrychlí na 3,3 procenta,“ předpověděl Singer. Intervence ČNB ohledně kursu koruny vůči euru bude podle něj pokračovat minimálně do ledna příštího roku.

Šéf ČNB ve sněmovně: Oslabení koruny mělo pozitivní vliv na růst ekonomiky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Loni na podzim ČNB intervenovala na devizových trzích s cílem oslabit domácí měnu na 27 korun za euro s garancí kurzu do konce letošního roku. Záměr bankéřů zastavit růstu cen na trhu se ale podle některých ekonomů prý nedaří podle plánu centrální banky. Tomuto tvrzení nakonec nasvědčovala i dnešní slova guvernéra České národní banky (ČNB) v Poslanecké sněmovně Miroslava Singera. Podle jeho náznaků totiž bude ČNB zasahovat do kurzu koruny ještě v polovině roku 2015.

Režim intervencí na devizovém trhu ukončí Česká národní banka (ČNB) podle Singera totiž v lednu 2015 až v tom případě, pokud bude jistota, že se k nim nebude muset vracet. „Stále považujeme hladinu kurzového závazku (27 CZK/EUR) za vhodně zvolenou a předpokládáme udržování kurzu poblíž této hladiny, jak jsme vždy avizovali, nejméně do začátku roku 2015 s tím, že se poněkud zvýšila pravděpodobnost, že ho nebudeme opouštět na prvním zasedání v únoru, ale někdy později,“ vysvětlil k tomu dnes Singer poslancům, kterým představoval  zprávu o inflaci z prvního čtvrtletí roku 2014.

I podle poslance a člena rozpočtové výboru dolní komory Adolfa Beznosky (ODS) neskončí intervence ČNB vskutku hned na počátku roku, jak ČNB předpokládala, ale bude nejspíše pokračovat až do poloviny tohoto roku. I ve zprávě ČNB o lednové inflaci stojí: „Bankovní rada hladinu kurzového závazku nadále vidí jako vhodně zvolenou, neboť zajišťuje uvolnění měnových podmínek v potřebném rozsahu. Bankovní rada předpokládá udržování tohoto kurzového závazku přinejmenším do začátku roku 2015."

Kurzový vývoj koruny ve čtvrtém čtvrtletí 2013 byl podle vysvětlení Singera uskutečněn na základě rozhodnuti Bankovní rady ČNB, ovšem později, tedy v průběhu listopadu a v první polovině prosince 2013 bylo toto oslabení koruny způsobeno výhradně devizovým trhem bez dalších intervencí ČNB.

To vše ale mělo podle ČNB pozitivní vliv na zahraniční obchod a na pozitivní prognózy vývoje ekonomiky. Česká ekonomika se v loňském roce totiž konečně odrazila ode dna hospodářského cyklu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

Německé návrhy na změny v EU

Unijním státům, které podle nové německé vlády nerespektují „principy právního státu“, mají být prý důsledně pozastavovány finanční prostředky a omezována hlasovací práva. Je to pravda, a co vy na to? A je vůbec možné, aby jeden stát měnil legislativu celé EU, a to i bez toho, aby s tím souhlasily v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trump, nebo nic. Z ANO k jednání o míru na Ukrajině

21:40 Trump, nebo nic. Z ANO k jednání o míru na Ukrajině

Měla by se Evropa sjednotit v postoji k Ukrajině a jednohlasně podpořit mírové úsilí Donalda Trumpa?…