Senioři ve sněmovně: Arogantní vládo, musíme volit mezi jídlem a léky

21.06.2012 13:27 | Zprávy

Ke vzniku petice nás podnítila arogance vlády, řekl pro ParlamentníListy.cz předseda Rady seniorů Zdeněk Pernes. Rozhořčení důchodci předali dnes v Poslanecké sněmovně petici s deseti tisíci podpisy, v níž žádají, aby vláda zrušila připravované restrikce. Upozorňují, že chystané škrty postihnou seniory, invalidní důchodce a rodiny s dětmi.

Senioři ve sněmovně: Arogantní vládo, musíme volit mezi jídlem a léky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Rozhořčení důchodci předali dnes v Poslanecké sněmovně petici s deseti tisíci podpisy

Předsedkyni petičního výboru, poslankyni Haně Orgoníkové, předali petici Zdeněk Pernes spolu s Ivo Machem, předsedou pražského městského výboru Svazu důchodců ČR. Další tisíce podpisů jsou podle Pernese na cestě.

To si opravdu zatím žádná vláda nedovolila, rozčilují se důchodci

Čtyři body petice se týkají zkrácené valorizace důchodů. Senioři trvají na valorizaci důchodů bez jejího krácení. „Copak nikoho nezajímá, že těm lidem zůstanou pouhé desetikoruny na měsíc, když zaplatí nájem? Musejí volit mezi jídlem a léky. To si opravdu žádná vláda zatím nedovolila,“ říká pro ParlamentnilListy.cz ve sněmovně Pernes.

Senioři v petici žádají také vládu a parlament, aby urychleně přijal dlouho slibovaný zákon o sociálním bydlení seniorů. „Vezmeme-li v úvahu chystané zvyšování nájmů, tak ti lidé prostě nebudou mít z čeho ten nájem zaplatit. Náklady na bydlení dosahují 90 procent jejich penzí. Příplatek na nájemné bude zrušen. Nahradí ho sice příplatek na služby spojené s bydlením, ale zaznamenali jsme, že jsou opět vůči seniorům restriktivní, navíc jsou v kategorii, kdy už na ně důchodci nedosáhnou, protože jsou jejich důchody nad hranicí životního minima,“ říká Pernes.

Důchodci musejí volit mezi rohlíkem a lékem

Podle petice bydlí v Praze 8000 osamělých seniorů. V Brně je jich přes jeden tisíc. Pernes také připomněl poslanecký návrh zákona „O sociálním bydlení osob v seniorském věku“, který je podle seniorů dobý, a jehož předkladatelem je poslanecký klub ČSSD. „Je ale podstatné, aby ho vláda vzala za svůj, stejně tak aby ho podpořila i koalice. Je to právo seniorů na bydlení garantované Ústavou ČR, jen chybí prováděcí zákon, k němuž se vláda, ani vládní koalice nemá,“ říká Pernes.

Důchodci požadují po vládě, aby odložila takzvaný druhý pilíř penzijního připojištění, a to do roku 2016. V petici připomínají odhady, že při plném náběhu druhého pilíře důchodové reformy bude z průběžného státního účtu vyvedeno přes 20 miliard korun. „A to je více, než jsou náklady jedné valorizace penzí. Odloží-li vláda tu reformu, jak navrhujeme, bude možné důchody valorizovat bez problémů, a ještě státu peníze zbudou,“ zlobí se Zdeněk Pernes. Důchodci podle něj musejí volit obrazně „mezi rohlíkem a lékem“. „Copak toto je důstojný život?“ ptá se předseda důchodců.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radmila Zemanová-Kopecká

Proč nemáme referendum?

Paní Válková, rád bych znal váš názor na to, proč si myslíte, že neprošel váš návrh na uzákonění referenda, když je zakotveno i v ústavě a taky by mě zajímalo, proč jste zákon nepřijali, když jste byly ve vládě vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zakázat „špatný“ názor? Kolář z TOP 09 narazil i u kolegů z koalice

13:56 Zakázat „špatný“ názor? Kolář z TOP 09 narazil i u kolegů z koalice

„Omezit svobodu projevu“ – takový návrh padl z úst europoslance Ondřeje Koláře (TOP 09), a že zákaz …