Sporný energetický zákon prošel do třetího čtení

11.03.2015 15:58

Sněmovna ve středu odpoledne nechala proplout druhým čtením kontroverzní vládní novelu energetického zákona, k níž se sešlo asi 350 pozměňovacích návrhů. Novelu má ovšem opětovně posoudit hospodářský výbor. Hlasovat o normě v závěrečném čtení se má za čtrnáct dní. Dnešní a včerejší jednací den provázela několikahodinová diskuze mezi poslanci a několik přestávek ze strany klubu hnutí Úsvit.

Sporný energetický zákon prošel do třetího čtení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Nevalná účast poslanců při jednání poslanecké sněmovny

Novela mění pravidla podnikání energetických firem i úřadu, který jejich činnost reguluje. Novým způsobem by se také vypočítával poplatek za obnovitelné zdroje – rozhodující by nebyla spotřeba, ale kapacita jističe.

V dopolední rozpravě vystupovali především poslanci z klubu opozičního hnutí Úsvit, kteří novelu energetického zákona
kritizovali. Úsvit také neúspěšně navrhoval přerušit projednávání do doby, než se jednání bude moci zúčastnit předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková.

Nakonec to ale odpoledne Úsvit vzdal a uznal, že zdržovat normu nemá smysl. Zákon tak nakonec prošel druhým čtením. V souladu s novými sněmovními pravidly se nad ní ještě jednou sejde hospodářský výbor, aby posoudil všechny pozměňovací návrhy, kterých se sešlo zhruba 350, řada z nich se ale překrývá. Hlasovat se o něm ve třetím, tedy závěrečném čtení, má za čtrnáct dní.

Před přijetím normy varuje ale ERÚ. Podle regulačního úřadu nelze totiž dopady změn zákona vyčíslit. ERÚ se podle ČTK nelíbí především jeden z pozměňovacích návrhů, který má umožnit, aby se solární elektrárny vyhnuly povinnosti platit solární daň, přičemž by jim zůstal nárok na podporu. Stát by tak mohl přijít celkem až o 35 miliard korun. Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) ale již pro média poznamenal, že ministerstvo už připravuje řešení, které tomu má zamezit.

Poslanci Úsvitu v debatě varovali před růstem cen i destabilizací ERÚ. Poukazovali i na to, jaké problémy a náklady přineslo zavedení podpory obnovitelnýh zdrojů, hlavně solárních elektráren a vyjadřovali obavy, aby se podobná situace neopakovala.

Ministr průmyslu Mládek ale považuje přístup Úsvitu za obstrukce a kritiku zákona z úst jeho poslanců odmítá. K počtu pozměňovacích návrhů podotkl, že v roce 1999 se ke stejnému zákonu sešlo 1400 pozměňovacích návrhů.

Navrhují vypustit návrh na zřízení rady

Úsvit chce z návrhu novely zákona vypustit návrh na zřízení Rady Energetického regulačního úřadu, která má fakticky úřad řídit. Členy rady má jmenovat vláda na návrh ministra průmyslu.

Novela dále mimo jiné stanoví, že poplatek za obnovitelné zdroje se má nově platit podle kapacity jističe, a nikoli jako dosud podle spotřeby. Ministerstvo průmyslu ujišťuje, že žádný odběratel nově nezaplatí víc než dosud, někteří by naopak mohli ušetřit.

Norma má také umožnit rozvoj střešních fotovoltaických elektráren s instalovaným výkonem do deseti kW. Pro jejich instalaci už nebudou domácnosti potřebovat licence.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČT má k nezávislosti daleko asi jako na Mars... Čeští politici pozorně sledují, co se stane na Slovensku

20:21 ČT má k nezávislosti daleko asi jako na Mars... Čeští politici pozorně sledují, co se stane na Slovensku

Podpoří změny ve slovenských veřejnoprávních médiích objektivitu a vyváženost, anebo povedou k ohrož…