Veleba volá kvůli uprchlickým kvótám po revoluci, když selže vláda a demokracie. Takto tvrdě pak reagovali i další politici

13.04.2016 19:30

ANKETA „Je to gauneřina a slovo revoluce se mi nezdá až tak silné,“ reagují někteří čeští politici na návrh Evropské unie zavést uprchlické kvóty. Rozhodnutí Evropského parlamentu schválit zatím nezávaznou rezoluci ohledně azylového řízení, které má řešit i přerozdělování uprchlíků do jednotlivých členských států EU, vyvolalo bouřlivé reakce, jak mezi českou veřejností, tak už i mezi některými politiky. Přestože se zatím jedná jen o verdikt, který nemá ještě patřičnou legislativní váhu, je jasné, že až o této záležitosti bude znovu jednat Evropský parlament, tak novou formu azylového řízení s největší pravděpodobností definitivně schválí, a to i přes odpor Visegrádské čtyřky.

Veleba volá kvůli uprchlickým kvótám po revoluci, když selže vláda a demokracie. Takto tvrdě pak reagovali i další politici
Foto: Radim Panenka
Popisek: Evropský parlament ve Štrasburku

Jinými slovy kvóty jsou opět na stole a většina zástupců evropských států je pro jejich zavedení. Po zveřejnění těchto informací nenechaly nesouhlasné reakce na sebe dlouho čekat. Například senátor a předseda Strany práv občanů (SPO) Jan Veleba odpověděl na rozhořčený dotaz jedné ze čtenářek ParlamentníchListů.cz velmi ostrým prohlášením: „Budu stručný - nastane-li tato situace, tak je třeba přinutit vládu, ať už bude jakákoliv, na odpor. A třeba i masovými demonstracemi nebo občanskou neposlušností. Selže-li demokracie, která by měla hájit zájmy svých občanů, tak musí nutně nastoupit revoluce.“

Jestli je skutečně třeba v tomto případě používat tak tvrdých slov a vyzývat až hromadným protestům, jsme se zeptali i dalších zástupců českých politických stran a hnutí.
Dlouholetý poslanec Parlamentu ČR a člen ODS Marek Benda si například myslí: “Je to naštěstí jen nezávazná rezoluce, ale jako mnoho dalších věcí, které dělá evropský parlament, to považuji za nesmysl. Kvóty jsou nesmysl, jež nebude fungovat, a tato forma azylového řízení je ještě větší hloupostí. Jsou to přesně ty cesty, které vedou k tomu, aby Evropský parlament celou Evropu proti sobě definitivně rozeštval. Názory předsedy SPO bych ale nebral moc vážně. Jedná se o sdružení, jež v parlamentních volbách získalo minimální voličskou podporu. Proto musí používat o to silnější prohlášení. Já bych si toho vůbec nevšímal, navíc slovo revoluce zní zvlášť z úst pana Veleby dost směšně.“

Doubrava: Napadají mne naprosto stejná slova jako pana Velebu

Senátor a zastupitel Ústeckého kraje Jaroslav Doubrava (Severočeši.cz) je však jiného mínění: „Je to gauneřina. Proč by si měly evropské státy nechat vzít tuto pravomoc a měl někdo za ně rozhodovat. Určitě by si takovou možnost neměly nechat vzít. Vždyť jen reprezentace každé země nejlépe ví, kolik může přijmout uprchlíků, jestli na to má dostatek financí a připravených kapacit. To přece za ně nikdo nemůže stanovit. Když sledují jednání Evropského parlamentu, tak mne napadají naprosto stejná slova jako pana Velebu. Pokud by k tomu opravdu došlo, tak slovo revoluce se mi nezdá až tak silné. Museli bychom si potom udělat sami pořádky, abychom dosáhli toho, o čem zpívala za Sametové revoluce Marta Kubišová – vláda věcí tvých se k tobě, lide, navrátí.“  

Konvička: Nezbývá nic jiného, než odejít z EU

Stejně rezolutní názor pak zastává i předseda spolku Blok proti islámu Martin Konvička: „Po tomto rozhodnutí Evropského parlamentu nezbývá nic jiného než odejít z Evropské unie. Respektive začít usilovat o rozbití EU, ona se sice rozpadá, ale je nutné ji pomoci ránou z milosti. To, o co my usilujeme, je vlastně revoluce proti islámu, je to však revoluce nenásilná, která by měla proběhnout u volebních uren. Ten politický a společenský systém v některých evropských zemích skutečně ukazuje, že se už vyčerpal. Jestliže politický vývoj dospěl k situaci, kdy generuje vlády, které dělají naprosto protilidovou politiku a těm, kteří s tím nesouhlasí, nadávají do xenofobů a nevzdělanců, pak si společnost revoluci určitě zaslouží.“  

Seďa: Pan Veleba má hodně radikální názory a zviditelňuje se

Naopak další z poslanců parlamentu ČR Antonín Seďa (ČSSD) nabádá k rozvaze a uvážlivosti: “Já jsem ten konkrétní materiál o novém azylovém řízení ještě nečetl, asi ještě není k dispozici. Vím jen o tom, co proběhlo v médiích, ale pokud je tam to, co tuším, že tam je, tak mám s tím problém. Prostě s tím osobně nesouhlasím, protože to je skrytý přerozdělovací mechanismus. Pan senátor Veleba má na můj vkus hodně radikální názory a dost se na takových záležitostech zviditelňuje. Česká republika je členským státem Evropské unie a určitě bude mít ještě příležitost se k tomu vyjádřit. Nějaké občanské nepokoje či revoluce nepřicházejí v úvahu. Je jasné, že musíme hájit naše národní zájmy a zájmy většiny lidí, neměli bychom ale šířit strach mezi občany a vyvolávat nějakou občanskou neposlušnost, to určitě nikomu neprospěje.“
V příštích dnech bude určitě rozhodující, jak se postaví k návrhům Evropské unie česká vláda a naše další zákonodárné orgány.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Štěpán

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„On to nečetl?!“ Migranti do ČR. Eurokomisařka „pomohla“ Rakušanovi. V ČR je zle

16:53 „On to nečetl?!“ Migranti do ČR. Eurokomisařka „pomohla“ Rakušanovi. V ČR je zle

Mluví nebo nemluví ministr vnitra Rakušan pravdu o údajné české výjimce z migračního paktu EU? Do sn…