Zasedla sněmovna. A hned nastal obvyklý a vážný problém

19. 6. 2014 9:40

Dnešní jednací den Poslanecké sněmovny začal velmi úsměvně. Předseda komory Jan Hamáček (ČSSD, který v tu chvíli schůzi řídil, musel totiž hned ráno přerušit jednání na dvě minuty, neboť v jednacím sále nebyl přítomen žádný z ministrů. Po deseti minutách seděli ve svých židlích alespoň ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a místopředseda vlády Pavel Bělobrádek. Poslanci se mají přitom zabývat interpelacemi na členy vlády.

Zasedla sněmovna. A hned nastal obvyklý a vážný problém
Foto: Hans Štembera
Popisek: Odpolední zasedání sněmovny. Vláda v hojném počtu zrovna není

„Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, chce se mi říci vážení členové vlády, ale žádného člena vlády zde nevidím, tudíž požádám předsedy koaličních klubů, aby zajistili účast alespoň jednoho ministra a na dvě minuty přeruším jednání schůze," sdělil hned ráno poslancům řídící jejich schůze Jan Hamáček. Poslanci se totiž dopoledne mají zabývat interpelacemi na členy vlády, ovšem nikdo z nich v tu chvíli na svých židlích neseděl. Kdysi bývalo zvykem, že když není na schůzích sněmovny či na interpelacích premiér, tak musí být přítomen alespoň někdo z vicepremiérů.

Po sedmi minutách se do sněmovny dostavil ale vicepremiér pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Před ním se do sálu dostavil i ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), což Hamáček ocenil slovy, že jej vítá. Jenže jak se záhy ukázalo, Chovanec zase ze sálu odešel a na místech určených pro vládu tak seděl téměř půlhodinu pouze Bělobrádek.

MVDr. Pavel Bělobrádek, Ph.D., MPA

  • KDU-ČSL
  • originální osobnost, konečně,jako každý člověk
  • poslanec

Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura se posléze zlobil, že zároveň se zasedáním pléna také zasedá sněmovní výbor.

„Bylo řečeno že se to stávat nebude, tak proč ten výbor zasedá?“ tázal se Stanjura s informací, že zasedá výbor pro evropské záležitosti.

„Není možné, aby se výbory scházely v době pléna, souhlasím s vámi,“ reagoval na výtku Hamáček. Prý před časem předsedům výborů rozeslal informace s prosbou, aby zasedání výborů nesvolávali na dobu, kdy zároveň probíhá i řádná schůze.

Byl kárán hlavně Nečas

Kritiku, že není ve sněmovně vláda, sklízel v minulém volebním období převážně kabinet Petra Nečase. Hlavně absence Nečase na interpelacích poslanců bývala obehranou písničkou. Kvůli jeho „chybění“ si třeba koncem předloňského roku zoufala komunistka Kateřina Konečná. Dokonce chtěla nechat ve sněmovně odhlasovat usnesení, aby Nečas na interpelace přijít musel.

„Je to pohrdání občany této země, tedy nejen pohrdání touto sněmovnou. Budeme proto muset vaši účast zde od vás chtít usnesením,“ řekla tehdy Konečná a vmetla Nečasovi, že by se měl za toto své chování stydět. Podobnou kritiku ale prozatím nikdo ve sněmovně v tomto volebním období vůči Sobotkově kabinetu neuplatnil.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Olga Böhmová

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Paraziti. Budou kvičet jako podsvinčata na jatkách. Mezi flákači je 90 procent Romů, vyřkl Zeman a toto zaznělo od knížete, Kellera, Foldyny, Doubravy či Okamury

4:40 Paraziti. Budou kvičet jako podsvinčata na jatkách. Mezi flákači je 90 procent Romů, vyřkl Zeman a toto zaznělo od knížete, Kellera, Foldyny, Doubravy či Okamury

ANKETA Prezident republiky Miloš Zeman pro TV Barrandov řekl, že by neměla existovat pozitivní diskr…