Žena je pro ně prostitutka. Nedivím se, že se bojíte. Vlivný muž z ČSSD se před lidmi rozhovořil o migrantech

09.03.2016 11:24

Místopředseda bezpečnostního výboru Poslanecké sněmovny Richard Dolejš (ČSSD), který se zúčastnil setkání s občany v Berouně na diskusi o migrantské krizi, kde byl rovněž přítomen ministr vnitra Milan Chovanec, se na jedné straně snažil uklidnit přítomné, že stát má všechno pod kontrolou, na druhé straně pak ale zkritizoval multikulturalismus v Německu a Francii i Západ za jeho destabilizační kroky na Blízkém východě a v Africe.

Žena je pro ně prostitutka. Nedivím se, že se bojíte. Vlivný muž z ČSSD se před lidmi rozhovořil o migrantech
Foto: Václav Fiala
Popisek: Beseda s Richardem Dolejšem, Milanem Chovancem a Milošem Peterou v Berouně

„Dnešní doba je velice turbulentní a pro tento stát je bezpečnost na prvním místě,“ uvedl na začátku akce. „Řada sluníčkářů, kteří sem zvou nelegální migranty, ekonomické migranty a běžence, se pozastavuje nad tím, že česká veřejnost má obavy vzhledem k té vlně, která směřuje do Evropy. Říkají: ‚Proč se lidé bojí, když se to České republiky netýká?‘ Pravda je, že se nám tato vlna úspěšně vyhýbá, a věřím, že se bude vyhýbat i dále. Na druhou stranu se nedivím veřejnosti, že má přirozené obavy.“ 

Kdo nám chodí po Evropě? 

„Naše vláda zvolila v rámci EU takový postup, že tlačila na evropské struktury včetně států, kterých se to týká, což jsou ty hraniční, aby bránily naše hranice a aby zajistily naplňování migračních zákonů v této evropské struktuře,“ uvedl dále Dolejš. „Bohužel narážíme na určitou naivitu určitých evropských politiků. Čas nám dává za pravdu. Při míře invaze z těch zemí, odkud migranti přicházejí, je veliký problém prolustrovat lidi, kteří k nám směřují. Jsou bez identity a v těch zemích, kde probíhají boje nebo jsou destabilizované, nemáte partnery, kteří by vám o těch lidech něco relevantního sdělili. Ocitáme se v situaci, kdy skutečně nevíme, kdo vlastně tvoří strukturu toho milionu uprchlíků a nelegálních migrantů, kteří do Evropy připutovali během minulého roku. Ale ten trend pokračuje dál a je zcela logické, že pokud má Evropa pud sebezáchovy, tak by měla tomu čelit. To jsou ta restriktivní opatření – ochrana hranic. Ale je to také otázka boje s převaděči, protože to jsou nelegální struktury, které si z migrace udělaly velký byznys a čerpají z toho peníze. Tady si myslím, že selhávají vlády, ať řecká, či italská, ale i evropské struktury, které by měly být vůči těmto mafiánským uskupením daleko razantnější; tam by se měl udělat hlavní úder.“ 

Arabské jaro a diktátoři 

„Další je situace na Středním a Blízkém východu a v severní Africe. Jsem dlouhodobým zastáncem naší účasti v západoevropských strukturách – jak v Unii, tak v NATO – a byla by chyba je opustit. Politika Západu ale není bezchybná a to se týká jak vojenských, tak zpravodajských informací, podpory takzvaného demokratizačního arabského jara, kdy Západ vehementně podporoval změny a pády diktátorských režimů. Ono je to chvályhodné. Na druhé straně problém spočívá v tom, že ty režimy padly a v zemích vznikl chaos a posílil extremistické a islamistické skupiny. Od toho se odvíjí jak vznik Islámského státu, tak dalších bojůvek. Problém je i v Libyi, jejíž část má pod kontrolou Islámský stát. Tam by bylo zapotřebí udělat patřičný úder, protože přes tuto část Libye může probíhat transfer migrantů ze severní Afriky. Druhá věc je, že Evropa a USA by měly spolu více kooperovat a podnikat společné akce a měly by přehodnotit politiku, protože to vyvolávání chaosu je příčinou toho, co my v tuto chvíli zažíváme. Je tu i otázka spolupráce s Ruskem a ekonomicky silnými arabskými zeměmi.“ 

Výsměch Saúdů 

Dále pak uvedl, že nabídka Saúdské Arábie vybudovat v Evropě 200 mešit je výsměch. „Potřebovali bychom, aby tyto silné ekonomiky nám pomohly řešit migrantskou krizi a o část těchto lidí se postaraly. To samé se týká USA. Pokud německá kancléřka dehonestuje země, které nechtějí kvóty, proč Evropa netlačí na Spojené státy, aby se ujaly části migrantů? USA za stav islámského a afrického světa mají svůj díl zodpovědnosti a samozřejmě by se na tom měly podílet. Mnoho těchto zemí má ekonomické problémy a my bychom se měli bavit o tom, jak jim pomoci. Uprchlíkům je třeba pomoci v zemi, kde žijí, nebo v první bezpečné zemi, kam doputují.“ 

Hnědneme…

„Co se týká radikálního islámu,“ pokračoval dále poslanec Dolejš, „nehrozí nám jen bezpečnostní, ale také sociální problémy. Ta masa migrantů je neufinancovatelná. Většina těchto lidí má základní vzdělání a bude závislá na sociálních dávkách a Evropa nemá takové zdroje, aby se byla schopna s tímto vypořádat. Pokud to bude pokračovat dál, tak nastanou sociální turbulence v Evropě, radiální skupiny se budou fašizovat, Evropa nám bude hnědnout a můžeme se rozloučit s podobou Evropy, jak ji známe doteď. Bude pak nedemokratická a bude v totálním chaosu. Proto je v zájmu nás všech řešit problém celoevropsky, ale zároveň mít i připravena opatření, která se týkají dominového efektu, kdy jednotlivé státy budou zavírat své hranice, abychom byli na tento problém připraveni. Jsem přesvědčen o tom, že naše vláda pro to dělá maximum, abychom naši hranici uchránili.“ 

Na dotaz ženy, že islám je náboženstvím míru a pokory k vůdci uvedl Dolejš následující: „Minulý rok jsme zaregistrovali výrok papeže Františka, nejoblíbenějšího globálního politika, který migrační krizi označil jako invazi islámu do Evropy, ale dodal k tomu, že si myslí, že tato invaze Evropu může obohatit. S tou druhou částí se nemohu ztotožnit, protože to, co se odehrálo na silvestra v Německu žádné obohacení nespatřuji.“ 

Multi-kulti už není „in“ 

K multikulturalismu prohlásil, že „…Německo na začátku migrační vlny vycházelo z toho, že si opravdu natáhne na trh práce levné pracovní síly a vycházelo ze zkušeností s Tureckem, kdy si tam postupně nabíralo gastarbeitry a zásadní problém to nedělalo. Tato vlna má ale jiný charakter, je nekontrolovatelná, protože nejsme schopni ty lidi prolustrovat. Před šesti lety kancléřka Merkelová prohlásila, že multikulturní projekt selhal. V Paříži, která je postavena na multikulturalismu vidíme, že se dostal do slepé uličky, vznikají tu ghetta z druhé a třetí generace lidí, které si Francie natáhla z kolonií jako levnou pracovní sílu. Ale tato nová generace je problematická, protože se cítí na okraji společnosti. A z těchto mladých lidí se stávají bojovníci Islámského státu, nebo jsou podchyceni radikály. A to je druhý aspekt rizika. Ti lidé sem třeba nejdou se špatným motivem, nejdou sem šířit islám, ale dostanou se do bezvýchodné situace a ti radikální islamisté, kteří s nimi přicházejí, se je budou snažit podchytit. Za pět, za deset let se z této skupiny může stát radikalizovaná část populace, se kterou si nebudeme vědět rady. Vidíme to i v Kolíně, kdy žena pro ně nic neznamená, že je to pro ně prostitutka, se kterou si mohou dělat, co chtějí. A to se dostáváme do střetu kultur. Francie si se svými ghetty neví rady, zároveň nám však radí, že by udělala redistribuci migrantů z islámského světa do ostatních evropských států,“ uvedl v závěru podvečerního setkání poslanec Dolejš. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„On to nečetl?!“ Migranti do ČR. Eurokomisařka „pomohla“ Rakušanovi. V ČR je zle

16:53 „On to nečetl?!“ Migranti do ČR. Eurokomisařka „pomohla“ Rakušanovi. V ČR je zle

Mluví nebo nemluví ministr vnitra Rakušan pravdu o údajné české výjimce z migračního paktu EU? Do sn…