Analytik o aféře Nagyová: Byl to americký puč, Zeman ho překazil. A pozor, Kalousku...

02.08.2013 8:23

JINÝMA OČIMA Podle politologa a analytika mezinárodní politiky Daniela Solise nese policejní monstrakce, která vedla k pádu vlády Petra Nečase, znaky státního puče režírovaného americkou tajnou službou za možné spolupráce TOP 09 kvůli Temelínu. Prezident Miloš Zeman ale jmenováním úřednické vlády vypálil pučistům rybník a nastolil situaci, se kterou nepočítali.

Analytik o aféře Nagyová: Byl to americký puč, Zeman ho překazil. A pozor, Kalousku...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ve vazbě je již přes měsíc

Solisovi ani tak nevadí samotný fakt, že padla Nečasova vláda, protože neměla podporu občanů, jako spíše způsob, jakým se tak stalo – puč v režii tajných služeb USA: „Jak se říká: Všechno zlé je pro něco dobré. To, co začalo jako puč a co bylo zamýšleno jako převzetí určité vlivné skupiny v neprospěch většiny obyvatel, vyústilo jmenováním Rusnokovy vlády, s čímž nikdo z pučistů nepočítal, i když média sloužící menšinové klice se snaží národ přesvědčit o opaku.“

Americké tajné služby rozvracejí státy

Solis se domnívá, že puč mohla v počátku podporovat TOP 09 Karla Schwarzenberga a Miroslava Kalouska, aby se Schwarzenberg mohl stát premiérem, když už se nestal prezidentem. Je ale možné, že Kalousek si uvědomil, že se stal obětí hry a manipulace, ve které mohl být pro očistu a lepší tvář TOP 09 před voliči obětován i on.

„Nějaká koordinace či krytí ze strany TOP 09 tam podle mě minimálně v počátku být mohly. Nemyslím, že by státní zástupci mohli provést tak nehorázný čin ve formě státního převratu bez jakéhokoli krytí. V celé věci je znatelný typický rukopis amerických tajných služeb, které po celém světě nedělají s odpuštěním nic než bordel a rozvracejí suverénní státy, podněcují revoluce a občanské války, případně připravují půdu pro to, aby americká armáda napadla suverénní státy. Tím, že u nás asi nasadili nějakou třetí až pátou garnituru, zelenáče, protože jejich kapacity jsou vyčerpány na důležitějších místech, se ta akce nepovedla, jak měla,“ řekl ParlamentnímListům.cz Solis.

Zeman vypálil pučistům rybník

Do hry totiž přišel faktor, se kterým pučisté nepočítali – prezident Miloš Zeman. „Prezident Miloš Zeman velmi šikovně a velmi pohotově vypálil pučistům rybník. Reagoval státotvorně a zachránil naši státnost a stabilitu naší země, protože kdyby to pokračovalo, destabilizovalo by to zemi a moc by uchvátily kruhy, které by rozhodně ČR neprospěly. Zakročil včas a prokázalo se, že je vskutku zkušeným politikem, který má páteř i kuráž postavit se neochvějně sebevětšímu zlu. Ve vhodný moment sebral míč z nohy protihráče a jel linii, která naši státnost zachovala. Přesně podle popisu práce prezidenta. Za to mu budoucí generace jednou poděkují,“ říká Solis.

Solis si podobně jako bývalý vicekancléř prezidenta Klause Petr Hájek myslí, že podstatou puče je zakázka na dostavbu Temelína: „Ví se, jak americký velvyslanec Norman Eisen otevřeně lobbuje za to, aby Temelín dostavil Westinghouse. Když sem přišel, tak první co řekl, nebylo, že chce prohlubovat přátelství amerického a českého národa, ale že tu je proto, aby Westinghouse získal Temelín. Prostě jako kdyby řekl: 'S radarem jste to pokazili a jediné, co nás na vás zajímá, je Temelín, tak držte ústa a krok. Chceme prodat akcie Westinghousu Číňanům, a abychom zvedli jejich nízkou cenu, potřebujeme získat zakázku na Temelín, abychom Westinghouse prodali Číňanům za slušnou cenu'.“

Školení v Americe

Podle Solise napojení státních zástupců na Spojené státy americké dobře zmapoval novinář Prvníchzpráv.cz Adam Bartoš: „Já nemám operativu, jakou mají tajné služby a policejní složky, abych mohl říci ten a ten den byla Lenka Bradáčová na americké ambasádě a byla tam tak a tak instruována. To si mohu jen domyslet. Každopádně se o ní proslýchá, že tam je pečená vařená. Adam Bartoš dokázal, že řada z našich státních zástupců absolvovala školení v Americe. To je klasický model. Víme, že představitelé arabského jara byli také vyškolováni v USA.“

Pokud jde o „trafiky“ pro poslance ODS, tak si nemyslí, že by se jednalo o korupci ve smyslu trestného činu, nicméně to lze kritizovat z hlediska etických principů. Na druhou stranu takto politika vždy a všude fungovala.

Trafiky existují všude. To byste museli zavřít všechny

„Nelze to podle mě označit za korupci z hlediska trestního zákoníku, ale za klientelismus ano. Ale všichni víme, jak to v politice chodí a vždy chodilo na celém světě. A nelze tomu zabránit. Lobbování v politice a zprostředkovávání, reprezentování a vyvažování zájmů v politice je klasika. To, že si jako demokratický reprezentant vůle voličů dosadíte do státních podniků lidi, kterým důvěřujete, není korupce, ale nutnost. Jiná otázka už je, zda třeba Marek Šnajdr je dobrým manažerem a pro koho. Problémem je, že někteří zástupci nehájí zájmy veřejnosti, ale to není otázka trestněprávní, ale otázka politické odpovědnosti,“ řekl Solis.

„Například v USA je normální, že když někdo skončí ve státní správě, nastoupí do lobbistické firmy působící v oboru, kde před tím působil. Například se stalo, že aspartam nejprve nezískal registraci, po čase ji získal a ten člověk, který to na tom úřadě schválil, dostal místo ve firmě, která aspartam vyráběla. Takhle to běžně chodí. Kdyby státní zástupci měřili všem stejně, museli by u nás pozavírat polovinu republiky. Tím nechci obhajovat případné nelegální či neetické jednání, ale podívejme se na realitu. Měřme všem stejným metrem: Buď to musíme tolerovat, nebo budeme muset zavřít polovinu republiky. Ale určitě je špatně vybrat si jen někoho a používat to na něj účelově jako klacek. Tady to bylo využito pro jeden konkrétní zájem a ten zájem se jmenuje Temelín,“ dodal Solis.

„To, co na začátku působilo jako nesourodé spojení tří případů, si myslím, že mělo být propracovanější. Mám informace, že mělo dojít také k zatýkání a vyslýchání lidí z ČEZu. V souvislosti s Temelínem to dává smysl. Nemělo to skončit tam, kde to skončilo. Patrně přestřelili a došla jim munice, protože to je celé postavené na velmi vratkých nožičkách,“ myslí si Solis.

Jaká byla role Kalouska?

Solis míní, že v počátku hry mohl být Miroslav Kalousek, který ale jako velmi inteligentní a zkušený politik mohl hru Američanů prohlédnout, protože se vařila voda i na něj: „Když jmenoval prezident Jiřího Rusnoka premiérem, tak se Kalousek choval jako dítě zbavené hračky a bylo až zábavné ho pozorovat. Během krátké doby mu asi došlo, že měl být dalším na řadě. On je totiž zátěží pro pseudostranu TOP 09 a ta strana, ať už ji řídí kdokoli, by se ho v dalším sledu mohla pod tíhou 'důkazů' a nakonec i kvůli voličům ráda zbavit. Mohla nastoupit do předčasných voleb beze skvrny, bez slabiny se jménem Miroslav Kalousek, protože se ví, že on sám má máslo na hlavě a objevovala se kolem něho řada podezření z korupce. TOP 09 mohla říci: 'Podívejte se, jsme křišťálově čistí. Zbavili jsme se škodné ve vlastních řadách.' To by bylo směrem k voličům obrovské gesto, které by jí získalo mnoho hlasů. Tohle mu asi došlo, takže nakonec může být rád, že to dopadlo, jak to dopadlo.“

„Mimochodem musím panu Kalouskovi přiznat jisté kvality. Považuji ho za jednoho z nejinteligentnějších českých politiků. Ale ta jeho arogance může jednou předznamenat jeho pád. Žádný strom neroste až do nebe. Ve zpravodajských hrách musíte lidi přesvědčit, že to, co po nich chcete, je v jejich zájmu. Ale zpravodajské služby mohou také leckoho využít a pak ho obětovat či ho vlákat do pasti: Současně jim poslouží a současně se ho zbaví. To právě velmi chytrému Kalouskovi možná došlo. Na tomto principu fungují všechny revoluce a války. Normální člověk nechce válčit, nechce revoluce, chce si žít ve stabilitě a klídku, chce si žít postaru a bez velkých změn. Aby někoho mohli zneužít, musí mu slíbit, že to pro něj bude výhodné. Ale když vám někdo poslouží, pak už se nemusíte obtěžovat tím, že vyplníte jemu daný slib,“ vysvětluje Solis.

Podle Solise je možné, že i státní zástupci jsou obětí zpravodajské hry a konali v dobré víře: „Já nechci pana Ištvana a spol. z něčeho nařknout. Je možné, že konali v dobré víře a že se také stali obětí nějaké zpravodajské hry. Říct: 'Ištvan, Šlachta, Bradáčová jsou nepřátelé lidu', je špatně. Ti mohou být obětí toho puče stejně, jako se jí stala paní Nagyová, ať už je jakákoli, pan expremiér Nečas a další lidi. O těch lidech si můžu myslet své, ale jsou to oběti.“

Ohrožení bezpečnosti a svrchovanosti státu

Podle něho došlo v celé kauze k ohrožení bezpečnosti státu. „Je nevídané, že policie jako složka exekutivy zasahuje na Úřadu vlády a odposlouchává premiéra. To navazuje atmosféru nějaké banánové republiky někde v Latinské Americe, kde podobně pracují důstojníci armády, kteří před tím absolvovali výcvik od amerických instruktorů School of the Americas. Já žasnu, že je možné sebrat šéfa vojenské rozvědky. Stejně tak Policie ČR sebrala šéfa hmotných rezerv ze speciálně střeženého objektu Státních hmotných rezerv. Jak je možné, že policie odposlouchává vrcholné představitele rozvědky, kteří mají prověrku NATO, nejvyšší bezpečností prověrky a v telefonech mohli hovořit o strategických informacích? Obyčejný operativec z ÚOOZ mohl zjistit strategické informace o bezpečnosti státu a NATO, aniž by měl tak vysokou prověrku. To je něco neslýchaného. To je tak obrovský skandál, že si to lidé ani neuvědomují. Všechno ostatní je bulvár a růžová knihovna o žárlivých milenkách. To je zastírání skutečného problému. O bezpečnosti státu měla být základní debata, a ne kydat hnůj na prezidenta, který se zachoval velmi korektně a státnicky a zamezil puči a destabilizaci.“

Podle Solise BIS nefunguje, jak by fungovat měla a její vedení by podle něj mělo vyvodit důsledky a rezignovat: „Pokud BIS dopustila, aby nějaká složka policie či státního zastupitelství napadla bezpečnost a svrchovanost našeho státu, že dopustila, aby byli odposloucháváni vrcholní činitelé státu pracující se strategickými informacemi a pokud ještě existuje podezření, že to celé vzniklo na popud zahraničních služeb - ať už soukromých nebo dokonce státních, tak to je velké selhání. Že si nějaká partička dovolí paralyzovat vojenskou kontrarozvědku, to je neskutečné. Na to by se měl ptát každý jeden občan této země. Na naprosté selhání bezpečnostního aparátu České republiky.“

Diktatura ÚOOZ

Policie nyní poslala do sněmovny žádost o kamerové záznamy a záznamy o vstupních kartách poslanců, jak a kdy se po sněmovně pohybovali. Podle Solise je to opět nepřípustná ingerence exekutivní moci do moci zákonodárné, do práv zastupitelů suverénního lidu.

„Opět říkám, že pan Šlachta koná v dobré víře, že odhalí zločin. Bohužel v historii mnoho lidí, kteří konali v dobré víře, konali zločiny. Kdo zaručí, že ty informace, které získá, zase někdo nezneužije a neskončí v nepovolaných rukách? Víme, jak unikají telefonní odposlechy. Je to opět nepřípustná ingerence exekutivní moci do moci zákonodárné. To už nám tady rovnou můžou zavést vojenskou či policejní juntu. Vůbec nevím, proč by měl někdo sledovat, jak se nějaký poslanec s někým baví. Parlament je o tom, že zástupci lidu zmocnění voliči dělají politické dohody a hledají kompromisy. Je absolutní nesmysl jim v tom bránit. To už bychom nemuseli mít žádný parlament a žádnou demokracii. Chceme tady pro změnu místo diktatury jedné strany diktaturu jednoho oddělení Policie ČR, či jednoho státního zastupitelství? A všechno pod kontrolou Westinghousu, který bude brzy čínský?“ uzavřel Solis.  

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

16:45 Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

Odhalení ruské sítě ohrožující bezpečnost České republiky i Evropské unie? BIS by podle politologa a…