Generál Kostelka, exministr obrany, se zastává fackovaného Stropnického a jasně říká: Putin chce klid

16.05.2014 12:12 | Zprávy

Jediný způsob, jak řešit konflikt na Ukrajině, je podle bývalého ministra obrany generála Miroslava Kostelky jednání u kulatého stolu. Zasednout by k němu měli zástupci Spojených států, Evropské unie a Ruska. „Musí sednout za jednací stůl, říci, bude to takhle, vzít k tomu Ukrajince, jak ukrajinskou vládu, tak zástupce východních regionů a domluvit se. A pokud to nepůjde s ukrajinskou vládou a východními regiony, tak by se měla domluvit Evropská unie, Spojené státy a Rusko,“ řekl generál Kostelka v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.

Generál Kostelka, exministr obrany, se zastává fackovaného Stropnického a jasně říká: Putin chce klid
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr obrany Martin Stropnický

Ministr obrany Martin Stropnický prohlásil, že Česká republika nechce, na rozdíl třeba od Polska, na svém území v souvislosti s plány NATO na posílení bezpečnosti v členských státech jednotky NATO. Od premiéra a poslanců sklidil vlnu kritiky. Co si o tom myslíte?

Já se musím pana ministra trochu zastat. Když se mluvilo o umístění radaru v České republice, i když to byl radar americký, byl to radar spojence, který je součástí NATO, tak hodně hlasů z různých politických stran hovořilo, že to nejde proto, že naši lidé jsou frustrováni ještě z okupace 1968. Tehdy se tento argument proti radaru používal zcela běžně.

Takže když to ministr obrany řekl, určitě to nemyslel zle, musím se ho zastat. Pokud jde o umístění nějakých vojsk NATO, Česká republika se už při vstupu do Severoatlantické aliance zavázala, že v případě nutnosti, nějakého válečného konfliktu, který by vyžadoval nějaké základny na našem území, poskytne vojskům NATO podporu jako hostitelský národ, zejména letectvu, proto se také připravovaly letecké základny jako možné základny pro letectvo NATO. A Aliance na ně přispívala i finančními prostředky. Takže účast vojsk NATO v České republice možná je. A my spojenecké závazky určitě plnit budeme.

Nepřekvapilo vás, že se do ministra obrany za ANO pustil i premiér Bohuslav Sobotka, předseda ČSSD, strany, která se v minulosti ostře postavila proti americkému radaru a s tím související přítomností amerických vojáků v České republice?

Ono to tak úplně pravda není, že ČSSD byla proti radaru. Možné umístění radaru v České republice začala řešit sociální demokracie. Myslím si, že to pak došlo až do fáze, kdy byl premiérem Jiří Paroubek a ten s tím ze začátku také souhlasil.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Libuše Frantová

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Obroda strany

Můžete sdělit, kolik členů za poslední rok stranu opustilo a kolik nových jich přišlo? A budete ve volbách sázet na nové tváře? Co jsem zatím postřehla, tak kandidují zas ti samí. PS: Co vlastně říkáte na to, že Lipavský přešel zrovna k ODS, kterou vaše strana tak kritizuje? A myslíte, že lze zabrán...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jurečkova tabulka o přínosu Ukrajinců: Lež, manipulace, tvrdí opozice. Dali jsme Kyjevu víc než Francie?

21:53 Jurečkova tabulka o přínosu Ukrajinců: Lež, manipulace, tvrdí opozice. Dali jsme Kyjevu víc než Francie?

Vyplácí se finančně naší zemi Ukrajinci? Podle vlády ano, trend je prý jednoznačný. Jenže řada další…