Komise pro církevní restituce by měla probrat návrhy Fuksy

18. 5. 2011 12:26

Jakým způsobem by se měl vracet majetek církvím, začne během jednání vlády řešit vládní komise pro narovnání vztahu mezi státem a církvemi. Komise chce, aby stát církvím vracel hlavně zabavený majetek, bez odškodnění se však restituce patrně neobejdou. Informovala o tom ČTK.

Komise pro církevní restituce by měla probrat návrhy Fuksy
Vládní „církevní" komise by se měla zabývat rozpracováním návrhů o možných poměrech mezi navrácením nemovitého majetku a finančními kompenzacemi pro církve. Například ministerstvo zemědělství předloží soupis pozemků a lesů, které může církvím vrátit.

Podle serveru Aktuálně.cz by stát mohl do konce letošního roku převést na církve 95 procent jejich bývalých lesů, polností a pozemků. Z následného jednání s církvemi by mělo vyplynout, kolik majetku budou církve moci převzít a kolik by měly činit finanční náhrady.
    

„Dá se říci, že 95 procent toho, co bylo ve vlastnictví církví, se jim dá převést zpět. Je to asi 130 tisíc  až 140 tisíc hektarů lesa a do 50 tisíc hektarů polností a pozemků v obcích," řekl serveru ministr zemědělství Ivan Fuksa (ODS). Stát by mohl zvládnout převod lesní a zemědělské půdy zabavené za komunismu ještě do konce letošního roku.
    

Záměry má komise se zástupci církví projednat 30. května, konečný plán má být hotov do půlky června.

Kabinet chce, aby se majetkové vyrovnání každopádně co nejméně dotklo státního rozpočtu. Restituce by měly být připraveny do roku 2012. Pražský arcibiskup Dominik Duka ale dal najevo, že majetkové vyrovnání církví by mělo být prospěšné pro celou společnost.

Čtěte také:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: olb

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

O desítky vojáku může Česká republika posílit misi v Afghánistánu, říká Stropnický

20:34 O desítky vojáku může Česká republika posílit misi v Afghánistánu, říká Stropnický

Česká republika nejspíš vyjde vstříc požadavku na zvýšení počtů vojáků v Afghánistánu, který spojenc…