Jenomže, i když nám korupce vadí, jen necelá třetina Čechů je ochotná proti ní veřejně vystoupit. Většina si myslí, že s korupcí totiž není možné nic dělat.
Přitom nelze říci, že by se o korupci lidé nezajímali. Terčem zájmu je tento nešvar přibližně u poloviny české populace (52 procent). Zájem většinou však končí u pasivního sledování kauz a afér v televizi.
Krátká paměť? Kauzu ProMoPro i Pandurů Češi už pozapomínají
Pravdou také je, že si lidé vybavují především současné kauzy a aféry. I proto si zřejmě více než 4 z 10 Čechů korupci aktuálně spojují s Vítem Bártou, politickou stranou Věci veřejné nebo jejími dalšími členy Kristýnou Kočí a Jaroslavem Škárkou. Na dalších místech se umístily podezřelé armádní nákupy Pandurů případně Gripenů (7 procent) a předražené zakázky pro firmu ProMoPro (6 procent).
„Ukázalo se, jak velkou sílu má mediální svět, protože bylo překvapujícím zjištěním to, jak moc aktuální kauzy opravdu vytěsnily ty předchozí – třeba i více závažné,“ okomentoval pro ParlamentníListy.cz výsledky průzkumu sociolog Jan Herzmann.
Připustil, že průzkum na toto téma dosud jejich společnost nedělala, to, zda se ke korupci jako společenskému problému budou vracet, uvést dopředu také nechtěl. „V každém případě jsme byli svědky toho, že sice negativní názory ve společnosti ohledně korupce převažují, ovšem stále se ten trend pohybuje na pomezí. Tak jak je hodně lidí znechuceno, skoro stejný počet lidí věří, že je šance to změnit a že to není zcela kritické,“ doplnil ještě Herzmann.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová