Naštvaný Kalousek: Véčka! Projídáte rozpočet

28. 7. 2011 6:13

Věci veřejné napadají ministra financí Miroslava Kalouska, že jeho rozpočet je jen sadou bezduchých škrtů. Spolu s ostatními kritiky mu vyčítají, že jeho rozpočet neobsahuje prorůstové prvky, pobízející růst ekonomiky. Vyvzdorovali jste si sociální valorizace a spoustu dalších výdajů, peníze tak projídáme a není na investice do budoucnosti, vzkazuje Véčkům Kalousek.

Naštvaný Kalousek: Véčka! Projídáte rozpočet

Strážce státní kasy Miroslav Kalousek už sestavoval řadu státních rozpočtů. „Každé jednání o rozpočtu, zvlášť v koaliční vládě, je pochopitelně složité. Každý ministr by objektivně pro plnění svých úkolů potřeboval větší rozpočet. Koneckonců i ministr financí by potřeboval pro organizaci finanční a celní správy víc peněz než má skutečně k dispozici. To je ale pak otázka manažerských schopností," přibližuje charakteristiku sestavování rozpočtu pro ParlamentníListy.cz Kalousek.


S penězi může dělat ministra každý trouba 

„Dělat manažera s téměř neomezeným množstvím peněz umí každý trouba. Dělat ministra s nedostatkem financí a hledat úspory téměř všude a přitom zajistit veřejnou službu na dostatečné úrovni, to je úkol, který doba klade na každého z nás," míní ministr financí.

Letošní jednání o rozpočtu je podle Kalouska přeci jen složitější než ta, která dosud absolvoval. Důvod? Věci veřejné. „Já si na jednu stranu vážím toho, že celá vláda je odhodlána k fiskální konsolidaci. To znamená, že všichni vědí, že musíme snížit deficit. A to je priorita pro vládu číslo jedna, vzhledem k situaci nejenom u nás, ale i v Evropě," zdůrazňuje Kalousek.

Nicméně některá politická jednání jsou podle něj o něco složitější, než byla v Topolánkově vládě. „A to díky ne zcela předvídatelným rozhodnutím a politickým postojům Věcí veřejných," konstatoval Kalousek s narážkou na stupňující se požadavky této strany. Pokud jsou jejich požadavky taktikou k dosažení budoucího pro stranu přijatelného konsensu, není prý tato strategie příliš šikovná.

Čtěte také: Kalousek si vychutnal Bártu: Chlapče, peníze nejsou


Buď peníze projíme, nebo investujeme

„Já se bez mučení přiznám, že jim příliš nerozumím, což by ještě mohla být moje vina, nicméně mám silné podezření, že oni často nerozumějí ani sami sobě," myslí si Kalousek.

„Prorůstové, tedy fiskální impulsy, kterými lze podpořit růst ekonomiky, ať už tím myslíme investici do vědy a výzkumu, investice do dopravní infrastruktury, na straně výdajů, nebo na příjmové straně některé instrumenty, které by povzbudily podnikatele k vyšší investiční aktivitě, ty jsou možné realizovat jedině tehdy, když se rozhodneme určitou část prostředků uvnitř rozpočtu neprojíst," vysvětluje ParlamentnímListům.cz Kalousek.

„Podle něj je koruna jenom jedna, buď jí projíme v sociálních transferech, protože budeme tvrdit, že polovina populace je sociálně potřebná a musíme všechna opatření kompenzovat obyčejným lidem, tedy každému, protože neobyčejní lidé neexistují, a potom nám zůstane málo prostředků na prorůstová opatření," odráží kritiku Kalousek.


Véčka nám vyvzdorovala projídání

„Musíme se jasně rozhodnout, jestli tu korunu projíme, nebo budeme investovat do budoucnosti. Tady, přiznám se, zatím jsem opravdu rozpačitý z politických diskuzí, Nechci, aby to kolegové z Věcí veřejných vnímali tak, jako že to na ně všechno svádím, ale prostě oni se rozhodli být takzvaným sociálním svědomím koalice. To znamená, že si vyvzdorovali valorizační mechanismy, vyvzdorovali si sociální kompenzace pro rodiny, vyvzdorovali si celou řadu dalších sociálních opatření, které jsou samozřejmě nákladná. A teď se pochopitelně diví, že v rozpočtu není dost prostředků k investicím do dopravní infrastruktury. No nemůže být, protože si to vyvzdorovali na jiné priority, které jsou spotřební, nikoliv prorůstové," vysvětlil Kalousek.

Ten současně odmítá, že by vláda nedostatečně vysvětlovala reformní a úsporné kroky a tím způsobila, že veřejnost z nedostatku informací brojí proti reformám z pera současné vlády. „Vždycky jde komunikovat lépe, vždycky lze něco vysvětlovat lépe, vždycky jsou nějaké rezervy. Nicméně, podívám-li se na množství mediálních výstupů, mých, pana ministra Drábka či pana Hegera, v rámci všech potřebných reformních a úsporných kroků, tak to množství je mimořádné," zdůvodňuje Kalousek redakci svůj postoj.

Čtěte také: Velká hádka o salám: Snědl ho Bárta nebo schoval Kalousek?


Kdo nechce, vysvětlování neposlouchá

„Otázka je, a to je druhá strana mince, jestli to každý chce slyšet. Ta situace nemá jednoduchá řešení. A je tu část populace, která chce slyšet jenom jednoduchá řešení. A pak nemohu vždy říct, že bych byl pokaždé přesně interpretován v médiích. Tady si myslím, že máme společnou zodpovědnost, kterou s oblibou komentuji větou: Bída české politiky kráčí ruku v ruce s bídou české žurnalistiky. Tyto profese si nemají navzájem co vyčítat," podotkl ministr.

Nad rozpočtem se podle Kalouska vláda sejde až v září. „Vláda v tuto chvíli schválila limity pro všechny správce kapitol, což samozřejmě nejsou jenom ministři, jsou to také ústřední orgány státní správy a organizační složky státu, v jejichž čele nestojí ministr (např. Ústavní soud, Úřad pro dohled nad hospodářskou soutěží apod.). Tito správci mají dodat na ministerstvo financí do desátého srpna rozpis svých kapitol, svých priorit a ze zákona povinných výdajů," popsal pro ParlamentníListy.cz Kalousek mechanizmy, které budou předcházet dalšímu jednání vlády o rozpočtu.

Vláda bude jednat o rozpočtu v září

„Já mezi desátým a dvacátým pátým srpnem budu k dispozici k osobnímu projednání, někde to projednáme na úrovni náměstků, ale ve většině případů to správci chtějí projednat na úrovni ministrů. Tady si ujasníme a poopravíme čísla a do třicátého srpna já jsem povinen odeslat legislativní návrh Zákona o státním rozpočtu se všemi přílohami do vlády. Vláda pak bude mít září na to, aby ho projednala. Standardně se projednává na dvou zasedáních," dodal pro ParlamentníListy.cz Kalousek.

Zde pak bude podle něj probíhat poslední definitivní politická diskuze, kde vláda může oproti jeho návrhům zcela legitimně rozhodnout, že někomu přidá. „Ale musí udělat i to Bé, tedy někomu ubrat, protože výdajové rámce jsou nepřekročitelné. To znamená, že někde se může být úspora ještě tvrdší a někde se prostředky navýší, bude-li to vláda považovat za svojí prioritu. No a třicátého září je nejzazší termín, kdy vláda musí definitivní podobu rozpočtu odeslat do Poslanecké sněmovny, která ho následně projednává," doplnil ministr financí.

Léto strážcům kasy nepřeje

Připustil, že dovolené si příliš neužije. „Moc volna si nedávám, protože teď musím do desátého srpna pracovat na svých čtyřech kapitolách rozpočtu. Pár dní utrhnu, ale léto většinou nebývá pro ministry financí štědré na dovolenou. Ale stejně na tom byli i moji předchůdci," podotkl Kalousek.

Svého pravidelného ranního tenisu se nicméně nevzdává. „Tím, že na něj chodím od půl sedmé do půl osmé ráno, kdy nehrozí, že vás někdo z kurtu odvolá, protože pracovní doba na státních úřadech začíná ve tři čtvrtě na osm, tak na tenis čas zbývá. Někdy spíše nezbývá sil," uzavřel s úsměvem ministr financí.


Čtěte také:


FotoKoláž: hns

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Ondřej Vaněk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Marksová rozjela předvolební kampaň v Liberci. Pomeranči lákala k podpisu petice, která je adresovaná vládě

18:25 Marksová rozjela předvolební kampaň v Liberci. Pomeranči lákala k podpisu petice, která je adresovaná vládě

REPORTÁŽ Rozdáváním pomerančů i volebních novin, kde vyhlašují válku levné práci, začala sociální de…