„Podnikatelé ve Zlínském kraji se mohou obrátit na Univerzitu Tomáše Bati ve Zlíně, na Vysoké učení technické v Brně, na Vysokou školu báňskou - Technickou univerzitu v Ostravě, na Mendelovu univerzitu v Brně a na Evropský polytechnický institut, s. r. o. Výsledkem spolupráce by měl být nový nebo inovovaný produkt, který pomůže zvýšit konkurenceschopnost na stávajících trzích nebo získat trhy nové,“ uvedl statutární náměstek hejtmana Zlínského kraje Libor Lukáš.
A co si konkrétně podnikatelé mohou od vysokých škol nakoupit? Například si mohou nechat zpracovat definici parametrů a analýzu vhodnosti použitých materiálů a komponent, nechat si vytvořit prototyp nebo funkční vzorek, vysoké školy jim mohou zpracovat také design nového výrobku. Stejně tak jim vzdělávací instituce mohou nabídnout změření a otestování vlastností jejich výrobků.
Kromě přímých technických řešení lze využít Inovačních voucherů i jinak. Podniky si budou moci nechat zpracovat například analýzu trhu a marketingovou strategii ve vazbě na nový produkt. Mohou si také nechat udělat inovační či technologický audit nebo si nechat optimalizovat operační procesy, samozřejmě opět ve spojení s produktovou inovací.
Inovační vouchery jsou financovány z prostředků Evropské unie, konkrétně z Evropského fondu pro regionální rozvoj, a také z rozpočtu Zlínského kraje. „Jejich výhodou je poměrně rychlá a jednoduchá administrace, takže by mohly být motivací i pro podniky, které od spolupráce s vysokými školami v oblasti výzkumu a vývoje jinak odrazuje administrativní složitost tohoto procesu. A zcela jistě se stanou významným příspěvkem ke zvýšení konkurenceschopnosti producentů z našeho kraje,“ doplnil Libor Lukáš.