Vedení hlavního města bude v nadcházejících týdnech rozhodovat o využití rekordní rozpočtové rezervy určené na pokrytí investičních priorit sedmapadesáti městských částí. Rozdělit se má bezmála 1,3 miliardy korun. „Je zapotřebí, aby byly tyto prostředky využity přednostně v těch oblastech, kde má Praha vůči svým občanům deficit. Školství je z tohoto pohledu jednoznačně na prvním místě a mělo by být podpořeno minimálně 950 milióny korun, což i tak představuje naprosté minimum,“ říká radní pro oblast školství a evropské fondy Irena Ropková.
Nedostatek míst v základních školách trápí už dnes celkem pětadvacet městských částí, do roku 2020 by mohlo po celém městě chybět až 13,5 tisíce míst v pětatřiceti městských částech. „Bez alespoň minimálního financování školských potřeb městských částí se v blízké budoucnosti nevyhneme velkým problémům. Myslím, že žádný zodpovědný politik nedopustí, abychom museli za několik málo let vysvětlovat občanům, že místo pro jejich dítě v základní škole zkrátka není. Tento scénář nesmíme dopustit,“ říká Ropková s tím, že celá řada opatření se daří realizovat už nyní. „Jediným problémem je nedostatek finančních prostředků,“ vysvětluje.
V uplynulých dvou letech se podařilo podpořit nárůst kapacit na celé řadě míst, celkem vznikne za podpory magistrátu v základních školách po celé Praze více než 4,5 tisíce nových míst. „Podařilo se nám otevřít nové třídy například ve Zbraslavi, ve Štěrboholích či v Újezdě. Jsem vděčná, že v minulých letech byly rozpočtové rezervy primárně využívány právě na podporu školství. Chci, aby tato praxe pokračovala, protože Pražané to potřebují,“ říká Ropková.
Některé základní školy navíc magistrát vybuduje zcela sám a budovy následně předá do správy městských částí. „Některé stavby jsou natolik finančně náročné, že bylo vhodné je vybudovat zcela v režii hlavního města. To se týká například základních škol ve Zličíně, v Kolovratech, v Uhříněvsi či v Dolních Počernicích. Na všechny tyto projekty, které v souhrnu přijdou na více než miliardu korun, se v současné době zpracovávají projekty,“ uvedla radní. Některé projekty se navíc podařilo zahrnout do takzvaného středočeského paprsku škol, který bude financovat stát z rozpočtu ministerstva školství. „Chtěla bych poděkovat ministryni školství Kateřině Valachové, že souhlasila se zařazením výstavby škol v Čakovicích a Řeporyjích do projektu a pomůže tak v těchto místech řešit akutní nedostatek kapacit,“ dodává Ropková.
Zatímco v případě mateřských škol, jejichž kapacity také výhledově nebudou dostačovat, lze využít možnost financování ze strukturálních fondů Evropské unie, v případě základních škol tomu tak není. „Z Operačního programu Praha – pól růstu nelze stavět nové základní školy takzvaně na zelené louce. Proto je nutné využít tuto rezervu, a to v maximální míře, dokud je čas,“ dodává Ropková.