MgA. Martin Stropnický

  • ANO 2011
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,21. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

02.07.2016 17:16:00

I přes brexit musíme s Velkou Británií spolupracovat

I přes brexit musíme s Velkou Británií spolupracovat

201. ročník Žofínského fóra představil aktuální stav resortu obrany, plánované modernizace, ale zabýval se i otázkou brexitu.

Podle ministra obrany Martina Stropnického by odchod Velké Británie měl vést k sebereflexi Evropské unie. Náčelník Generálního štábu armádní generál Josef Bečvář v pražském paláci Žofín zmínil zejména potřebu mezinárodní vojenské spolupráce, plnění spojeneckých závazků, ale i modernizaci a nákupy armádní techniky.

Spolu s ministrem obrany Martinem Stropnickým a s armádním generálem Josefem Bečvářem se konference zúčastnil i Jiří Hynek, prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu, a zástupci českého průmyslu. Jejich přednášky spojoval společný strategický cíl, kterým je zajištění bezpečnosti a obranyschopnosti České republiky právě nyní, kdy narůstají bezpečnostní rizika, ale i potřeby dialogu a spolupráce s ohledem na brexit.   

 „Odchod Británie vyvolal spoustu otázek, ale žádné odpovědi. Ekonomové nám nejsou schopni říci, jaké dopady tento krok může mít na celou Evropskou unii nebo jednotlivé členské státy. Po zveřejnění výsledků jsme byli svědky panické reakce investorů, propadů měn a burzovních indexů,“ uvedl ministr obrany Martin Stropnický. 

Ministr obrany Martin Stropnický během projevu
Ministr obrany Martin Stropnický během projevu.

S velkým otazníkem podle něj zůstávají také možné politické dopady na EU, její instituce a pravidla. „V Evropě se dnes hovoří o tom, že rozhodnutí o brexitu vytvořilo vhodnou příležitost pro reformu celé Unie. S tím souhlasím, i když mnohem raději bych viděl reformu pro evropské občany před brexitem. Klíčovou otázkou je však nyní: jakou reformu?“ řekl ministr a dodává, že není v zájmu České republiky ani Evropy jako celku oslabovat spolupráci. „Spolupráce s Velkou Británií musí pokračovat a komunikace musí být ještě intenzivnější a otevřenější než doposud. Varšavský summit bude v tomto ohledu zásadním setkáním.“

Sebedokonalejší moderní technika nemůže nahradit lidský potenciál

Náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Josef Bečvář zase nastínil vývoj české armády, konkrétně pak rozvoj od pozemních po vzdušné síly i jednotlivých druhů vojsk a jejich možné technické vybavení, zahrnující nové, moderní víceúčelové vrtulníky, radiolokátory MADR, obrněné transportéry, dělostřeleckou techniku a řadu dalších. Upozornil na skutečnost, že sebedokonalejší moderní technika nemůže nahradit lidský potenciál a uvedl, že v první řadě půjde v nejbližší době o doplnění vojenských profesionálů, jejich vzdělávání a přípravu.

Náčelník generálního štábu armádní generál Josef Bečvář
Náčelník generálního štábu armádní generál Josef Bečvář.

 „Trendy bezpečnostního prostředí vyvolávají zvýšenou poptávku po vyvážených, připravených, multifunkčních, interoperabilních, rychle dostupných a nasaditelných silách, schopných působit při řešení konvenčních i nekonvenčních konfliktů v mezinárodních i národních misích. Proto, aby byl tento cíl dosažen, musíme využít nejen našich dosavadních zkušeností z transformací a výstavby ozbrojených sil z minulých let, zkušeností z působení v zahraničních operacích, kterých se účastníme, ale připravit si strategii dalšího rozvoje ve změněných podmínkách, a tou je nová Koncepce výstavby Armády České republiky do roku 2025,“ řekl mimo jiné generál Bečvář.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama