Milan Rokytka

TOP předseda a komunální politik
  • KSČM
  • mimo zastupitelskou funkci
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 4,68. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5
19. 11. 2017 16:11:54

Máte slovo, předsedo Rokytko

Máte slovo, předsedo Rokytko

TOP chairman čelí opět palbě otázek!

Máte radost z toho, že se diskutuje mezi politickými stranami o možnosti zdanění církevních restitucí? Jako podmínku to má ve svém portfoliu pro toleranci kabinetu Andreje Babiše KSČM... Jenže já už jsem slyšela, jak příslušní úředníci tvrdí, že je to nesmysl a že to prý nejde, jelikož mají už sazebníky dopředu nastavené...

Radost z toho nemám, neboť církvím nic nepatřilo - vše jim bylo suverénem, knížetem, králem, císařem jen propůjčeno do užívání k předem přesně stanoveným účelům ve smyslu duchovní, sociální a zdravotní péče o poddaný lid.

Dnes je ale suverénem lid, nejsme poddaní, máme příslušná ministerstva pro dané oblasti a nějaké dary církvím partajními oligarchy může proto lid klidně vetovat, neboť jsou bez jakékoliv legitimity a zcela protiprávní i v rozporu s dobrými mravy. 

Úředníci neplnící většinovou vůli lidu - a proti tzv. církevním restitucím bylo 80 procent našich spoluobčanů, mohou jít sloužit někomu jinému. V prvním kroku jich lze dle České manažerské asociace propustit 70 000 a ušetříme ročně 40 miliard korun, které lze dát na lepší vzdělávání našich dětí, zvýšit platy zbylých úředníků a částečně oddlužit stát. 

Jak se vůbec díváte na dohady okolo podpory/nepodpory menšinové vlády Andreje Babiše? Co vás v tomto ohledu zaráží?

Nezaráží mne vůbec nic, současné tahanice a nestabilitu jsme s kolegy ze Svazu a přípravného výboru Rozhodneme předpovídali a k nové vládě se postavíme dle toho, jak vyslyší požadavky naší Lednické výzvy a zda uspořádají požadovaná referenda jak k restitucím, tak k EU.  

Proběhlo výročí 17. listopadu. V jakém stavu je naše demokracie a do jaké míry jsme se za poslední dobu přiblížili, či nepřiblížili k tomu, o čem jsme snili po roce 1990? Někteří vidí ohrožení demokracie v Andreji Babišovi a Miloši Zemanovi. Sám Andrej Babiš ale tvrdí, že právě on chce realizovat to, o čem jsme tenkrát snili, tedy aby fungovala ekonomika, úspěšné rodinné firmy, infrastruktura a státní správa… Věříte mu?

Karel Kryl říkával, že se věří v boha, přírodu, lásku, ale politikům se nevěří - ti se kontrolují. To lidé chtěli i v onom slaveném listopadu 89. 

Lidé nepřekvapivě nechtěli návrat ke kapitalismu a ani na prvním místě jejich požadavků nebyly požadavky hospodářské. Jejich prvotním požadavkem bylo, aby se Československo navrátilo k slušným mezilidským vztahům. Občané požadovali, aby je politikové u moci skutečně zastupovali. Politikové měli být pravidelně a často kontrolováni referendy. Pokud politik zradil či zklamal své voliče, měl být odvolatelný.

Hlavní hodnotou revoluce byla lidskost. Revoluce se pyšnila tím, že je nenásilná, že je založena na pluralismu, na dialogu a na přímé demokracii. Moc institucí měla být pravidelně kontrolována lidovým hlasováním. Na všech úrovních se měly konat volby, a to nejen v politice, ale i ve školství (v univerzitním školství se to do značné míry v ČR uskutečnilo) a v podnikatelské sféře. I ředitelé podniků měli být voleni jejich zaměstnanci.

Zásadami revoluce byly férovost, socialismus (socialismus měl být zachován a oživen, nikoliv odstraněn; 45 procent občanů v průzkumu veřejného mínění požadovala socialismus, 47 procent občanů chtělo něco mezi socialismem a kapitalismem a jen 3 procenta občanů chtěla kapitalismus) a revoluční idealismus. 


Americký historik James Krapf proto ostře kritizuje Jürgena Habermase and Françoise Fureta, že napsali, aniž by se obtěžovali jakýmkoliv studiem podkladů, že "středoevropské revoluce r. 1989 nepřinesly nic nového". Krapf přesvědčivě argumentuje, že to, co československá demokratická revoluce přinesla v prvních týdnech své existence, bylo ve skutečnosti pozoruhodně originální a nové.


Jenže morální, romantický patos obyčejných aktivistů revoluce nevyhovoval elitám, které se vyskytly u moci. Ty začaly na rozdíl od romantického narativu prosazovat narativ "komediální", totiž narativ smíření - že vlastně se nic tak zlého nestalo a musíme víceméně pokračovat tak, jak jsme to vedli dosud. Tato argumentace osob, které se dostaly do vedení revoluce v Praze a v Bratislavě, vyvolávala konflikty a frustraci, jenže hlas obyčejných lidí mimo velká města byl nakonec umlčen.

Jak se změnilo podnikatelské prostředí v Česku od roku 1989? Jeden velmi kontroverzní podnikatel k tomu tvrdí, že „strach, který se v pátek večer 17. listopadu 1989 ze společnosti vypařil, je tady znovu, a dokonce se nám vrátil s ještě větší silou“. Podle něj jde o to, že se dnes bojí rozhodovat starostové, ředitelé podniků, ba dokonce i úředníci na všech stupních, aby se nezpronevěřili různým zákonům, předpisům, nařízením... Co si tom myslíte, je to opravdu tak zlé?

Mezinárodní analýzy opakovaně ukazují, že největší zátěží podnikání v naší zemi je nekvalitní fungování státní správy a institucí, a to přesto, že za 20 posledních let vzrostl počet jejich pracovníků o 30 procent. 

Pravicoví politici tvrdí, že se nyní máme nejlépe v historii naší země. Do jaké míry je to pravda a do jaké míry se některým skupinám opravdu dnes žije těžko? Co by nová vláda měla udělat pro sociálně slabé skupiny obyvatel?

Čeští politici po 28 letech dovedli republiku „zu grunt“ a už od dubna je zařazena mezi rozvojové země, spolu s Vietnamem, Albánií a Bangladéší, ale na rozvojovou pomoc nemá nárok, neboť je členem elitní EU! 


Po 28 letech rozkrádání a destrukce Československa a později České republiky se to bývalým agentům StB přece jenom podařilo. Za pomoci šíbrů z ČNB, kteří úmyslně léta devalvovali kurz české koruny, teď přichází zasloužené plody. 


Česká republika tak byla zařazena po boku rozvojových zemí, o kterých jsme za socialismu říkali, jak jsou tam lidé chudí, že nemají kde bydlet, že na bydlení musí pracovat celý život, aby si ho mohli dovolit, že lidé tam musí žít skromně atd. Střih, 28 let a bum, ta rozvojová země je už i z Česka. Bohužel, není to žádné překvapení. 


Ještě smutnější je to v mezinárodním srovnání, protože zatímco jiné země se rozvíjejí, u nás se jen drancuje. V Číně ještě před několika desítkami let lidé hladověli, donedávna se říkalo že Číňané pracují za misku rýže na den. Stačilo přitom 27 let vlády sionistů, zednářů a bývalých agentů STB a Češi pracují za nižší mzdy než Číňané! 


Loni dosáhly průměrné mzdy čínských dělníků v průměru 3,60 dolaru (asi 90 korun) za hodinu, za posledních pět let stouply o 64 procent. Zeman tvrdil že se jezdí do Čínské lidové republiky učit, jak stabilizovat společnost, tak uvidíme, zatím se to zřejmě nenaučil. 

Jak tedy hodnotíte poslední politickou produkci Miloše Zemana? Srší bonmoty, dělá si legraci z novinářů i svého zdraví... Je v kondici vyhrát prezidentské volby? Může jej ohrozit kandidatura expremiéra a někdejšího předsedy ODS Mirka Topolánka?

Zeman je voliči většinou považován jen za menší zlo, než ostatní protikandidáti a Topolánek "svěžím vánkem" na Hrad nebude.  

Miloš Zeman jede do Ruska a s ním chce jet i rekordně velká delegace podnikatelů. I odpůrci Putina přiznávají, že Rusku se ekonomicky daří, navzdory sankcím. Bude kvůli této návštěvě znovu Zeman tepán ve smyslu „škodlivé orientace naší země na Východ“ ?

V Rusku české podniky dosahovaly vždy nejvyšších marží a připojením k protiprávním a ekonomicky nesmyslným sankcím jsme se jen "střelili do nohy". 

Pražská kavárna by se občas měla nad sebou zamyslet, provést sebereflexi a podívat se na mapu Eurasie, když statistikám a ekonomice nerozumí.  

Šéf SPD Tomio Okamura nedávno vyzval ke změně statusu veřejnoprávních České televize a Českého rozhlasu. Je pravda, že zejména ČT je kritizována za stranění některým politikům a špinění jiných. Zemanova kancelář si na ni stěžuje často. Kritizován je i např. výběr hostů do pořadů Václava Moravce. Oproti tomu zastánci ČT tvrdí, že jakákoliv podobná změna by ohrozila naši demokracii. Jak hodnotíte práci ČT a rozhlasu vy? Je třeba přistupovat ke změnám?

Sdružení koncesionářů veřejnoprávních médií navrhlo vytendrovat si veřejnoprávní formáty u komerčních subjektů - ušetříme a kvalita bude vyšší. 

Rozhodneme se s tímto návrhem ztotožnilo a doporučuje Kavčí hory zrekonstruovat na Domov seniorů, který Praze bolestně chybí. Sama víte, paní redaktorko, jak je tam útulno - kadeřnictví, manikůra, pedikůra, sauna, masáže... Našim starouškům tam bude dobře a zaslouží si to po celoživotní tvrdé práci jistě více, než dezinformátoři. 

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.

Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout