Pavel Telička

  • BPP
  • Středočeský kraj
  • krajský zastupitel
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,32. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

05.06.2016 16:29:00

TTIP je kompromis, který pomůže připraveným

TTIP je kompromis, který pomůže připraveným

Konference s názvem Volný obchod s USA: výhodný pro obě strany, kterou 30. května v Praze zorganizoval Pavel Telička ve spolupráci s Fakultou sociálních věd Univerzity Karlovy, se zaměřila na stav a vyhlídky vyjednávání o dohodě TTIP mezi USA a EU.

Pavel Telička se v úvodním projevu pozastavil nad relativně malou účastí, která je v rozporu s často zmiňovanou kritikou údajného nedostatku informací o vyjednávání dohody.

Koen Berden z institutu WTI při univerzitě v Bernu na konferenci představil dopadovou studii, kterou institut WTI vypracoval pro Americkou obchodní komoru (AmCham) při EU. Dohoda TTIP podle této studie povede ke snížení rozdílů mezi regulatorními systémy obou stran, nikoli ke snížení regulatorních standardů.

Přínosy TTIPu spočívají především ve snížení nákladů na vývoz a dovoz zboží a služeb mezi USA a EU. Z toho budou v EU těžit zejména malé a stření podniky, které se na celkovém vývozu do EU podílejí 29 procenty. Zjednodušení vývozu díky snížení nákladů povede také k poklesu cen, což se podle Koena Berdena bude v případě České republiky týkat zejména automobilového průmyslu.

Lucie Vonráčková z Ministerstva průmyslu a obchodu ve svém vystoupení zmínila některé příležitosti a rizika plynoucí z budoucí dohody. USA je podle ní pro ČR mnohem důležitějším obchodním partnerem a investorem, než co vyplývá ze statistik. Odstranění celní tarifů proto bude pro některé sektory velmi výhodné.

Pokud jde o rizika, Lucie Vondráčková uvedla, že dohoda nepovede ke snížení standardů a k odstranění zásady předběžné opatrnosti, kterou se řídí regulace v EU. TTIP podle ní také nezmění demokratické standardy a dohoda o řešení sporů mezi investorem a státem bude respektovat právo EU a členských států na regulace.

Expert na mezinárodní obchodní právo a hostující profesor na FSV UK Sherman Katz upozornil, že do letní přestávky ve vyjednávání se USA a EU budou zabývat méně komplikovanými otázkami. Problematika energetiky, ochrana investic a řešení sporů mezi investory a státem a spolupráci v regulatorní oblasti přijdou na řadu až později. Dohodu se však podle Shermana Katze v důsledku rozdílných názorů a prezidentských voleb v USA nepodaří uzavřít dříve než ve druhé polovině roku 2017.

Petr Havlík z Vídeňského institutu pro mezinárodní hospodářská srovnání prohlásil, že podle řady studií budou ekonomické dopady TTIPu převážně pozitivní, přesto ale na obou stranách paradoxně sílí opozice vůči dohodě.

V debatě došlo na řadu otázek včetně rozdílného stupně integrace mezi USA a EU a možných dopadů této skutečnosti na vzájemný obchod po uzavření dohody TTIP, institucionální krize EU, jednotlivých kapitol vyjednávání, atd.

Pavel Telička v závěrečném slově zdůraznil, že TTIP nebude stoprocentně výhodný pro všechny.

„Bude záležet na konkurenceschopnosti jednotlivých odvětví i členských států. TTIP bude založen na kompromisu, který musí být rozumný a přijatelný pro všechny členské státy EU. Jestliže se to podaří, musíme z dohody vytěžit maximum,“ uzavřel Pavel Telička.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama