Radek Rozvoral

Člen předsednictva hnutí SPD. Předseda RK SPD STČK.
  • SPD
  • Středočeský kraj
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 3,2. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

27.03.2014 14:04:19

Co je to populismus a proč se jím argumentuje.

Co je to populismus a proč se jím argumentuje.

Dočetl jsem se, že populismus (z latinského výrazu populus – lid) je politická doktrína, která popisuje jednání, při kterém političtí aktéři proti sobě staví „lid“ a „elity“.

Údajně prý populistické strany nekritizují systém jako takový, ale pouze zvolené elity a často zdůrazňují a prosazují prvky přímé demokracie. A to je právě kámen úrazu, jelikož ten co chce radikálně a od základů změnit celý politickoekonomický systém země a úplně ho překopat, by podle této teorie být populista neměl, takže mohu být v klidu. Důvod změny je poměrně jasný a každý člověk se zdravým rozumem mi dá určitě za pravdu, že je z dvacetileté historie ohromně patrné, že je zavedený systém nefunkční. To co funguje a je prokazatelné, je politickoekonomický sytém Švýcarska, kde jsou zavedeny prvky přímé demokracie. A tak se ptám, je snad Švýcarsko, které má jako jediný stát v Evropě vyrovnané veřejné rozpočty, jelikož má zavedenu ústavní brzdu bránící dalšímu neopodstatněnému zadlužování země a kde náramně funguje přímá demokracie, ve které má poslední slovo vždy občan, populistický stát? Pokud ano, tak jak je možné, že o něm s takovouto nálepkou žádný z politologů a politiků nemluví? Nemluví, jelikož si to nikdo ani v koutku duše nedovolí. Někde asi páni politologové udělali chybu, když za populismus označili zdůrazňování a prosazování přímé demokracie. Je to jen ubohá nálepka, kterou používají pouze elitáři, jelikož nemají na smysl plná řešení problémů takzvaných populistů jiné argumenty. No, a pokud jinak nedají, nechme je to říkat a nic si z toho nedělejme. Nedávno jsem si k tomuto tématu přečetl názor pravicového sociologa Petra Hampla, který na otázku: „Jak se bránit proti takovéto negativní nálepce?,“ odpověděl: „Nereagovat na to. Mluvit o konkrétních programových věcech pro lidi. A smířit se s tím, že vás budou nálepkovat. Já sám sebe od jisté doby označuji za populistu. Nad tím slovem bychom se neměli urážet. Být v roce 2014 populistou je něco dobrého a pozitivního. Je lepší něco nabízet běžným lidem než elitě. Je lépe být populista než elitář.“ Takže co z toho všeho vyplývá? Buďme hrdi na to, že jsme populisté a že se snažíme najít systémové změny, které by pomohly pozitivně řešit celou řadu problémů!
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama