Ing. Jiří Paroubek

Nenarodili jsme se sami pro sebe, ale proto, abychom sloužili své vlasti. ( Jindřich IV.)
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,48. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

27.02.2015 19:17:00

Česko s jednou z nejnižších minimálních mezd v EU

Česko s jednou z nejnižších minimálních mezd v EU

Představitelé českého průmyslu dlouhodobě sní o nejlépe žádné minimální mzdě. Tu a tam se dokonce objevují jejich vyjádření, že jim to zvyšuje neúměrným způsobem firemní náklady. Představit si ovšem pracovníky, kteří pracují za minimální mzdu 9200 Kč

Toto je hladová mzda, pokud si ještě představíme, že pracovník se musí dopravovat do práce a tu a tam také posnídat, posvačit, poobědvat či povečeřet. A někdy si koupit něco na sebe či se starat o děti. Nikdo z jeho šéfů a majitelů takové firmy by tuto redukční dietu jistě nesnesl. Evropský statistický úřad (ESU) uskutečňuje pravidelná srovnání ekonomických ukazatelů v jednotlivých zemích a v tomto případě uskutečnil také porovnání minimálních mezd ve vybraných zemích.

Ve 22 zemích Evropské unie, které ESU porovnával, se ČR neumístila zrovna dobře. Velmi často zaostává s minimální mzdou 332 EUR za řadou zemí, které jsou podstatně méně hospodářsky vyspělé, anebo srovnatelně vyspělé jako je ČR. Mám na mysli Maďarsko, Lotyšsko, Slovensko, Estonsko, Chorvatsko, Polsko, Maltu, ale tako Slovinsko, Portugalsko a Řecko. Minimální mzda v eurech v Portugalsku, Řecku a Slovinsku je, můžeme říci, dokonce v násobcích mzdy české.

Pochopitelně těžko můžeme posuzovat zcela rozumně českou minimální mzdu s minimálními mzdami v těch nejvyspělejších zemích EU, ale v zemích, které jsou méně vyspělé, a nebo zhruba stejně hospodářsky vyspělé jako je ČR jistě ano. Za ČR zůstávají, pokud jde o výši minimální mzdy, jen dvě suverénně nejchudší země EU, Bulharsko a Rumunsko a o něco nižší minimální plat má také Litva. Myslím, že úroveň minimální mzdy u nás je jednak výsledek negativního působení pravicových vlád v letech 2007-2013, a dále trvalého tlaku silné průmyslové lobby na českou vládu a český Parlament, kterému ovšem Topolánkova a Nečasova vláda rády podléhaly.
Můj osobní poznatek ze setkání s řadou velmi úspěšných podnikatelů, například z Německa či Švýcarska je ten, že těmto lidem záleží na dobrém finančním ohodnocení jejich zaměstnanců a zaměstnanců obecně.

Slušné a zvyšující se mzdy znamenají růst poptávky a tedy odbyt výrobků či služeb jejich firem. 

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama