Ing. Michaela Šojdrová

  • KDU-ČSL
  • europoslankyně
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,99. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

26.04.2015 12:53:00

Komise zaspala s ničením pašeráckých vozidel

Komise zaspala s ničením pašeráckých vozidel

Vyjádření k tomu, která z 10 "opatření Evropské komise na řešení imigrace ve Středomoří" jsou klíčová:

Opatření musejí mít komplexní povahu a je proto velmi těžké některé z nich vyzdvihnout. Určitě bude nutné posílit operace pod hlavičkou EU ve Středozemním moři, a to včetně ničení pašeráckých plavidel. Zde předešlá Komise dle mého mínění zaspala.

Zásah v mezinárodních vodách však bude vyžadovat mandát OSN. Určitě bych pak uvítala větší aktivitu Unie i přímo v krizové oblasti, včetně rozmístění styčných pracovníků. Víme, odkud vlny migrantů přicházejí a proč a měli bychom konat.

Navrhovaný program pro návrat nelegálních migrantů musí být pečlivě propracován, samotnou příčinu migrace totiž neodstraní. Pilotní projekt přesídlování 5000 osob, které potřebují ochranu, má dle mého v tuto chvíli spíše symbolický význam.

10 opatření Evropské komise na řešení imigrace ve Středomoří:

1. Posílení společných operací ve Středozemním moři, konkrétně operací Triton a Poseidon, zdvojnásobením finančních zdrojů i počtu prostředků umožňujících vyhledávací a záchranné operace.

2. Systematická snaha dopadat a ničit plavidla užívaná pašeráky. Pozitivní výsledky operace Atalanta (kolem Somálska) by měly inspirovat k podobným krokům proti pašerákům ve Středozemním moři.

3. Agentury Europol, Frontex, EASO (Evropský podpůrný azylový úřad) a Eurojust se budou pravidelně setkávat a spolupracovat na sdílení informací o způsobech práce pašeráků, na jejich trestání a na sledování jejich finančních zdrojů.

4. EASO vyšle týmy do Itálie a Řecka ke společnému vyřizování žádostí o azyl.

5. Členské země zajistí, že všem migrantům budou odebírány otisky prstů.

6. Zvážení možnosti mechanismu nouzového přemísťování.

7. Celoevropský dobrovolný pilotní projekt přesídlování s 5000 místy pro osoby, které potřebují ochranu.

8. Zřízení nového programu návratu nelegálních migrantů z členských zemí na hranicích EU, který bude koordinovat agentura Frontex.

9. Větší angažmá v zemích sousedících s Libyí prostřednictvím společné snahy Evropské komise a Evropské diplomatické služby, posílení iniciativ v Nigeru.

10. Rozmístění styčných úředníků pro migraci v klíčových třetích zemích tak, aby mohli sbírat informace o migračních tocích a posílit roli zastoupení EU.

Zdroj: Evropská komise 
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama