Pavol Lukša

č. 1, Moravskoslezský kraj
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,99. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

25.01.2011 9:49:40

Lukša: Kolaps zdravotnictví nečekejme, kraje musí spolupracovat

Lukša: Kolaps zdravotnictví nečekejme, kraje musí spolupracovat

V současné době se největší pozornost věnuje nátlakové akci Lékařského odborového klubu „Děkujeme, odcházíme“. Pacienti se právem ptají, zda hromadné výpovědi lékařů ovlivní kvalitu a dostupnost zdravotní péče.

I když situace nebude jednoduchá, nedomnívám se, že by nastal kolaps zdravotnictví. Naopak se jedná o příležitost k provedení nutných reforem.

 

Požadavkům lékařů rozumím, ale v současné situaci je považuji za přemrštěné. Pokud se snažíme ve státní správě ušetřit, všude možně se propouští a snižují platy, zatímco ve zdravotnictví se výše platů zachovala, pak se požadavky na skokový růst platů o polovinu (na průměr 70 tisíc Kč) ocitají zcela mimo realitu. Mnoho lidí si ťuká na čelo, zvláště v Moravskoslezském kraji, kde je průměrná mzda 21 tisíc korun a vysoká nezaměstnanost. Nedivím se, že protest lékařů ztrácí na podpoře veřejnosti.

 

Připomeňme také, že stát je zřizovatelem jen malého počtu nemocnic, a to především těch fakultních. Mnohem více jich vlastní kraje a města a ty mají za hospodaření svých nemocnic odpovědnost. Jinak tomu není ani v Moravskoslezském kraji. Ptejme se proto krajských představitelů, proč mrhali prostředky na proplácení regulačních poplatků a nesměrovali je na platy lékařů? Proč totéž činilo město Ostrava za ošetření na Fifejdách a nepřidalo raději tamním lékařům? Ptejme se také, proč se hromadné výpovědi týkají především krajských a městské nemocnice.

 

Za důležité považuji, že výpovědi se vyhnuly ostravské fakultní nemocnici. Ta hospodaří relativně dobře a lékaři zde mají nadstandardní platové podmínky. Fakultní nemocnice tak bude moci nahradit podstatnou část výpadku péče, která nastane po případném odchodu lékařů z růžných zařízení v Moravskoslezském kraji. Kromě toho ministr Heger dojednal s představiteli soukromých praktických lékařů i ambulantních specialistů, že budou moci přijímat více pacientů a pojišťovny jim budou tuto dodatečnou léčbu proplácet.

 

Jinými slovy, jsem přesvědčen, že pokud bude vedení kraje spolupracovat, k žádné krizové situaci na severní Moravě nedojde. Domnívám se také, že lékaři by měli své výpovědi stáhnout a ponechat ministru Hegerovi trochu času na to, aby udělal ve zdravotnickém systému pořádek. Jinak se nikomu nebude chtít dávat další peníze, které zmizí v „černé díře“.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama