Ing. Petr Mach, Ph.D.

ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,77. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

09.10.2015 17:28:00

Zásadní návrh, který zabrání dalšímu přehlasování ČR v EU

Zásadní návrh, který zabrání dalšímu přehlasování ČR v EU

Europoslanec Petr Mach před chvílí předal premiéru Sobotkovi velmi zásadní informaci-návod, jak lze zajistit, aby ČR nebyla napříště přehlasovaná v Radě ministrů EU. Stalo se tak při osobním setkání v Poslanecké sněmovně.

Zjednodušeně řečeno – Svobodní objevili „skulinu“ v Lisabonské smlouvě, která stanovuje pravidla hlasování.

Česká republika se tak může příště vyhnout kvótám, které vláda i veřejnost jednoznačně odmítá. Jde o způsob hlasování – na základě Lisabonské smlouvy platí (bohužel) nová pravidla, podle kterých na přehlasování stačí 55 % států reprezentujících 65 % populace. To Německu a jeho spojencům snadno umožnilo přehlasovat malé středoevropské státy.

V Lisabonské smlouvě ovšem zůstala klauzule, podle které, ačkoliv už platí nová pravidla pro hlasování, si může členský stát až do konce března 2017 vyžádat hlasování „postaru“ (článek 3 Protokolu č. 36). Podle tohoto starého způsobu hlasování je hlas České republiky větší a hlas Německa menší, takže ČR bude moci návrh na zavedení trvalého mechanismu přerozdělování žadatelů o azyl zablokovat.

Petr Mach dnes proto předsedu vlády vyzval, aby toho ČR příště využila. Stačí, aby český ministr na zasedání Rady požádal o hlasování postaru s odkazem na článek 3 Protokolu č. 36, který je součástí primárního práva EU. Pak bude snadnější najít spojence k zablokování návrhu Komise.

Znovu dnes také premiéra vyzval,, aby prostřednictvím vlády a jménem ČR podal k Tribunálu Soudního dvora EU žalobu na neplatnost právního aktu Rady EU, jímž došlo k přijetí povinné relokace uprchlíků, z důvodu zneužití pravomoci dle čl. 263 SFEU.

„Jsem přesvědčen, že právní akt Rady EU je rozporný se zásadami subsidiarity a proporcionality, kterými jsou unijní orgány vázány (čl. 5, odst. 3, odst. 4 SEU).  Unie může vykonávat svou pravomoc jen takovým způsobem a jen do té míry, jak je to nezbytné k dosažení potřebného cíle (zásada proporcionality). Unií vytyčeného cíle lze však nepochybně dosáhnout jiným, méně invazivním způsobem, např. finanční pomocí,“ sdělil P. Mach předsedovi vlády s tím, že taková žaloba musí být podána do dvou měsíců od přijetí rozhodnutí Radou.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama