JUDr. Robert Pelikán, Ph.D.

  • ANO 2011
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,33. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

14.11.2016 15:14:00

Nový systém umožní doplnit nové soudce tam, kde je to nejvíc potřeba

Nový systém umožní doplnit nové soudce tam, kde je to nejvíc potřeba

Okresní soudy v Ústeckém kraji se mohou pochlubit zásadním zrychlením soudních řízení. Za posledního dva a půl roku se počet nevyřízených věcí v agendě civilní spolu s agendou elektronických platebních rozkazů snížil téměř o polovinu.

V trestní agendě je za stejné období pokles nevyřízených věcí skoro pětinový. Tomuto pozitivnímu trendu napomohla vstřícná personální politika ministra spravedlnosti, který v uplynulých letech podal návrhy na jmenování většího množství soudců a tím posílil řady severočeské justice.

„Jsem rád, že se v praxi osvědčuje tzv. dynamický model obsazování soudů,“ říká k situaci ministr spravedlnosti Robert Pelikán. „Oproti předchozí dlouholeté praxi, která míru nedodělků téměř nezohledňovala, se nyní snažíme posilovat nejvíce ty soudy, které se i přes nadstandardní výkon potýkají se značným počtem nedodělků. Nastavili jsme transparentní systém, který umožní doplnit nové soudce právě tam, kde je to nejvíc potřeba,“ uvádí dále ministr.

„Mohu potvrdit, že noví soudci v severních Čechách odvádějí dobrou práci. Je povzbudivé, že Ministerstvo spravedlnosti ČR jeví o problematiku přetíženosti našich soudů zájem a napomáhá situaci řešit. My sami se snažíme zavádět organizační změny v práci soudců a jejich týmů, organizujeme školení odborného personálu a v maximální možné míře využíváme elektronické aplikace pro zjednodušení rozhodovacího procesu. Velký důraz klademe na výběr kvalitních soudců a soudních funkcionářů, od kterých požadujeme jasnou vizi pro vedení jejich úseků či soudu“, uvádí předseda Krajského soudu v Ústí nad Labem Luboš Dörfl. „Severočeská justice zrychluje a nemám pochyb o tom, že vývoj jde dobrým směrem,“ dodává Dörfl.

Soudům v tomto pomohla i novinka pocházející z okresního soudu v Mostě. Softwarová aplikace APSTR dokáže automaticky sestavit text typizovaných rozhodnutí tak, že je k nerozeznání od textu, který napsal člověk. Aplikace funguje v praxi již několik let a jen v roce 2016 ušetřila v rámci resortu 15 milionů korun.

Kromě toho se může okresní soud v Mostě pochlubit také tím, že zavádí do praxe novinky v podobě tzv. Cochemského modelu, který upravuje opatrovnickou agendu. „Jedná se o řešení opatrovnických věcí interdisciplinární spoluprací soudců, sociálních pracovníků, neziskových organizací, advokátů a zrychlením všech úředních postupů,“ vysvětluje předseda okresního soudu v Mostě Martin Beneš. „Cílem je dovést rozcházející se rodiče k uchopení rodičovské odpovědnosti, schopnosti dohodnout se a kooperovat. Výchova dítě ostatní jiné řešení nemá, než to, založené na rodičovské spolupráci. Tu soud nedokáže žádným svým rozhodnutím nahradit,“ dodává Beneš.

Zavedení Cochemského modelu do řízení okresních soudů v Ústeckém kraji je inspirováno zavedením stejných postupů u Okresního soudu v Novém Jičíně. Samotná Cochemská praxe vznikla v první polovině devadesátých let v Německu v kraji Cochem-Zell.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama