MUDr. Olga Sehnalová, MBA

  • Zlínský kraj
  • náměstkyně hejtmana
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,07. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

29.08.2017 8:40:00

Existují v potravinářství nekalé obchodní praktiky, ptá se (opět) Komise

Existují v potravinářství nekalé obchodní praktiky, ptá se (opět) Komise

EK spustila veřejnou konzultaci, ve které mohou zemědělci, zpracovatelé, ale také obchodníci sdělit své zkušenosti ohledně tří oblastí týkajících se postavení zemědělců v potravinovém dodavatelském řetězci.

Názory získané v rámci této konzultace mají posloužit jako podklad pro přípravu zjednodušení a modernizaci společné zemědělské politiky. Jedná se o důležitou oblast hospodářství EU – působí v ní přibližně 11 milionů zemědělských podniků a v celém zemědělsko-potravinářském odvětví je zaměstnáno 44 milionů lidí.

„Jedná se o další z řady příspěvků k debatě o nekalých obchodních praktikách v potravinovém řetězci, které Evropská komise za poslední roky iniciovala. Obdobná konzultace proběhla i před 4 lety, v mezičase byla publikována také řada studií se závěrem, že nekalé obchodní praktiky mezi jednotlivými aktéry v potravinářském řetězci jsou závažný problém. Bohužel stále Komise nepřešla od fáze mapování terénu ke konkrétním krokům, jak neutěšenou situaci v potravinářství na vnitřním trhu zlepšit," vysvětluje europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD), která v Evropském parlamentu byla stínovou zpravodajkou příslušného usnesení. To zdůrazňuje, že dosavadní kroky ze strany Evropské komise, zaměřené na boj proti nekalým obchodním praktikám, nejsou pro jejich potírání dostatečné.

„Za poslední roky jsem měla příležitost hovořit s řadou zemědělců, výrobců potravin i zástupců obchodních řetězců u nás i v zahraničí, a jsem přesvědčena, že potřebujeme legislativní opatření na evropské úrovni, které bude definovat společné zásady v boji proti těmto praktikám. Musíme usilovat o spravedlivé konkurenční prostředí a transparentní vztahy mezi výrobci, dodavateli a distributory. Nesmíme zapomínat ani na koncového spotřebitele, který na nekalé praktiky doplácí cenou nebo horší kvalitou. Tento názor jsem v roce 2016 prosadila do usnesení Evropského parlamentu a i proto se Komise k nekalým praktikám vrací. Zůstat u opakujících se průzkumů trhu je ale málo, a zejména země střední a východní Evropy jsou v tom zajedno," dodává poslankyně Sehnalová.

Nekalé obchodní praktiky jsou aktuálním tématem i v České republice. Na právě probíhající výstavě Země Živitelka v Českých Budějovicích se dnes uskutečnila konference o budoucnosti českého zemědělství a potravinářství, zaměřená mj. na nekalé obchodní praktiky a možnosti řešení.

Do veřejné konzultace Evropské komise se lze zapojit do 17. listopadu, a to prostřednictvím vyplnění online dotazníku. Ten je dostupný také v českém jazyce.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama