Milan Štěch

"Slušně, ale důrazně."
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,13. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

16.06.2018 14:32:00

Chybný tlak na kvóty poškodil tradiční demokratické strany

Chybný tlak na kvóty poškodil tradiční demokratické strany

Předseda Senátu Milan Štěch zastupoval Českou republiku na zasedání Asociace evropských senátů v rumunské Bukurešti.

 Tématem jednání byla úloha horních parlamentních komor při řešení současných výzev k ekonomické, společenské a teritoriální soudružnosti v Evropě. Pátečního zasedání se zúčastnilo 15 šéfů senátů včetně předsedů z Francie, Itálie, Velké Británie, Polska nebo Nizozemska.

Předseda českého Senátu Štěch ve svém projevu zdůraznil přesvědčení, že ČR patří do EU a její obyvatelé si to uvědomují. Upozornil však na to, že lidé negativně vnímají byrokracii a složité procesy uvnitř EU, kterým lze jen těžko rozumět. „Jak efektivně zamezit tomu, aby EU byla vnímána jako unie byrokracie a formálních přístupů? Musíme hledat cesty, jak upozadit formality a naopak ve své politické práci přinášet více konkrétních výstupů, které přinesou prospěch občanům našich zemí,“ nastínil Štěch svůj postoj. Podle něj je členství v EU základem integrity Česka a nic ho nemůže nahradit.

Varoval také před přenášením pravomocí na vyšší úroveň. Jako příklad uvedl povinné kvóty na přerozdělování uprchlíků, se kterými nesouhlasila velká většina občanů ČR.

„Kdo měl před 3 lety negativní postoj ke kvótám, byl v EU vnímán jako černá ovce. Jsem rád, že se postupně názory evropských zemí sblížily. Vnucování kvót ze strany Bruselu velmi poškodilo tradiční politické strany a přispělo k nárůstu vlivu protisystémových nebo i extremistických stran, např. ve Francii, Itálii nebo i u nás v Česku,“ řekl Štěch a popsal svým kolegům zkušenosti ČR s přijímáním migrantů z různých částí světa.

Štěch před zahájením zasedání jednal také s předsedou Senátu Francie Gérardem Larcherem. Hovořili o pozici EU vůči Rusku a USA a také o budoucnosti EU po odchodu Velké Británie.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama