zahraniční cesty
Nemám nic proti zahraničním cestám, ale ale proč tam jezdí naši politici jak na běžícím pásu-viz třeba na Tchaj-wan? Je to neschopnost politiků zařídit-vyjednat tam vše potřebné najednou? Pořád se mluví o úsporách a pak vidíme, jak vy politici za naše peníze jezdíte na etapy na stejné zahraniční cesty. Proč to někdo lépe nekoordinuje? Jak pak chcete ušetřit? A k čemu je třeba výbor pro zahraničí, kterého jste členem?
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
09.11.2022 10:49:32 - PhDr. Jiří Horák, Ph.D.
Samozřejmě ne každá zahraniční cesta přinese nějaký konkrétní výsledek, ale setkávání se se zástupci cizích zemí je velmi významné. Například v aktuálních oblastech, jakými jsou obrana, bezpečnost nebo energetická krize, je potkávání zástupců jiných států a debatování těchto problému, nesmírně důležité. Například vysvětlování pozic České republiky našim zahraničním partnerům a naopak vnímání jejich postojů, je nezbytné pro formování naší zahraniční politiky a prosazování našich zájmů. Taktéž je důležitá ekonomická diplomacie, kdy tyto zahraniční cesty otevírají dveře českým podnikatelům a firmám na nové trhy. Dokonce bych řekl, že v některých zemích není vůbec možné bez politického zprostředkování nalézt pro naše podniky obchodní partnery. Chápu, že se občanům mohou zdát zahraniční cesty jako nedůležité a zbytečné, ale v dnešní globalizované době je komunikace a navazování osobních kontaktů těžko nahraditelné. Jsem přesvědčen, že politický a ekonomický přínos těchto zahraničních cest výrazně převyšuje jejich náklady.