JUDr. Miroslav Antl

  • BPP
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,89. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

29.08.2013 17:18:02 - Jana11

Pane Antle ,dotaz . Pokud jsem členem nějaké strany a chci být na kandidátce pro volby a dotyčná strana

mě odmítne. Z jakých důvodů mohu politickou stranu žalovat u soudu za to, že mě neumístila ?Děkuji

Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.

Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)

Odpověď

31.08.2013 10:44:11 - JUDr. Miroslav Antl
Jako nestraník Vám odpovím stručně – a možná i poněkud neodborně, když na to by měl spíše odpovědět nějaký „znalec Stanov politických stran“. Záleží na Stanovách konkrétní strany – a na tom, jaké „kvalifikační“ podmínky vedení strany stanoví pro kandidáty (např. délka členství ve straně aj.). O pořadí se hlasuje na základních organizacích („místní organizace“ a „okresní výbor“), které vysílají kandidáty na společnou kandidátku do voleb. Pokud jde o aktuální volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, mělo by se vycházet právě z těchto nominací, společnou kandidátku v každém kraji schvaluje „krajský výbor“, kdy se dohadují, resp. domlouvají, zástupci okresních výborů o pořadí kandidátů. Konečnou kandidátku pak zřejmě schvaluje výbor „ústřední“/republikový. Záleží určitě i na vedení strany, zda si schválí/odhlasují nějaké výjimky. Každopádně by celý průběh měl odpovídat Stanovám té či oné strany…

Osobně si myslím, že by vedení strany nemělo (příliš) zasahovat do toho, koho navrhnou a odhlasují členové místních organizací, resp. okresního výboru, protože ti by měli kandidáty znát nejlépe.

Já osobně jsem před volbami do Senátu Parlamentu ČR byl navržen jednou z Místních organizací ČSSD, poté jsem musel absolvovat „primární volby“ na okresní konferenci ČSSD v Rychnově nad Kněžnou, kde však byli i zástupci z MO Choceň (z okresu Ústí nad Orlicí) a (okres Pardubice) MO Holice, když můj senátní obvod zasahuje i do Pardubického kraje. „Utkal jsem se“ s členem ČSSD – a vyhrál jsem nad ním. On se naštval, že „ho podrazila vlastní strana“ - vystoupil z ČSSD. Pak jezdil po regionu a velmi mne poškozoval v předvolební kampani. Mou nominaci pak musel schválit KVV ČSSD Královéhradeckého kraje a poté ÚVV ČSSD. Vše odpovídalo Stanovám…

K tomu mohu pouze dodat, že i kdyby průběh Stanovám ČSSD neodpovídal, určitě bych to neřešil soudní cestou, ale „urazil bych se“ – a kandidoval bez stranické podpory (nikoliv však za jiný politický subjekt). Soudní žaloby členů strany proti vlastní politické straně považuji za velice nedůstojné, byť mohou naznačovat, že něco není v pořádku…  

Miroslav Antl

senátor