PhDr. Daniel Korte

  • TOP 09
  • Hlavní město Praha
  • Stálá komise pro kontrolu použití operativní techniky Policie České republiky
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,12. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

09.10.2014 13:14:01 - StroubilL.

volební systém

Nevím, zda mi jako člen volebního výboru dokážete odpovědět nebo mě na někoho či někam odkážete. Zajímalo by mě, co bude s hlasy, které dají voliči kandidátům, kteří nemohou být zvoleni? Například proto, že rezignují, zemřou. Komu hlasy jdou a nehrozí napadnutí voleb? A proč, když se hodně mluví o tom, že je volební systém pro komunální volby pro voliče nepřehledný, jej není vůle změnit? Štroubil

Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.

Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)

Odpověď

09.10.2014 15:43:53 - PhDr. Daniel Korte

Dobrý den, pane Štroubile,

nejspíše Vás zklamu: volební výbor Poslanecké sněmovny nemá nic společného s volbami, spíše by se měl jmenovat "mediální" (zabývá se mediální legislativou), jeho název je patrně historický, nevím, tak dlouho zde nejsem. K Vaší otázce: pro komunální volby je aplikován poněkud odlišný systém než do parlamentu, protože máte možnost "panašovat". Každý volič disponuje tolika hlasy, kolik je počet míst v zastupitelstvu - řekněme pro Prahu 1 je to 25. Máte v podstatě tři možnosti: Dát křížek straně - pak jí dáváte všech 25 hlasů. Anebo panašovat, tj. křížkovat jednotlivce z různých stran do počtu 25 (pozor: 26 by byl hlasovací lístek neplatný!), popřípadě dát křížek straně + jednotlivcům z jiných stran, pak se počet osob od hlasů straně odčítá. Na nevolitelné (mrtvé, odstoupivší) se upozorňuje písemně u vchodu do volební místnosti a k hlasům pro ně se nepřihlíží. Není to zas tak složité, ale chudáci členové volebních komisí.

S pozdravem

Daniel Korte