Věci veřejné vznikly v roce 2001 jako iniciativa vystupující proti podivné privatizaci s obecními byty v městské části Praha 1. Byli v ní napřed aktivisté. V čele se Stanislavou Moravcovou například upozorňovaly na rušení nočního klidu a neoprávněné parkování aut v parkovacích zónách v centru města. Strana známá pouze na Malé Straně a v přilehlém okolí ale získala ve volbách v roce 2002 jedno křeslo v zastupitelstvu Prahy 1. Moravcová později ze strany odešla.
MfD připomíná, že Věcem veřejným se poté dařilo získávat stále více sympatizantů a nových členů. Po aktivistech přišli idealisté. Ti - jako například Karolína Peake - pak bojovaly i za práva matek.
Postupně do strany vstupovali podnikatelé
Jenže stranu začali nenápadně přebírat podnikatelé v čele s majitelem bezpečnostní agentury ABL a nynějším poslancem Vítem Bártou. "O Bártově roli se nesmělo mluvit, měl proto krycí jméno Filip. Stal se z toho podnikatelský projekt," prozradil později bývalý člen Bohumil Vejtasa. Deník připomíná, že Vejtasa musel podepsat závazek mlčenlivosti pod hrozbou milionové pokuty. Strana na něm peníze skutečně vymáhala, ale nakonec žalobu stáhla.
Vejtasa v nynější době o straně mlčí. "Bojím se mafie. Ještě před dvěma týdny bych si s vámi promluvil, ale teď po volbách už ne," řekl pro MfD.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb