Lidé nemají na to, aby si spořili na důchod, míní Špidla

21.06.2010 13:44 | Zprávy

Vladimír Špidla na brífinku ČSSD kritizoval návrhy Bezděkovy komise. Podle něj je nepřijatelné zavést povinné kapitálové spoření a současně navrhovat snížení odvodů do penzijního systému.

Lidé nemají na to, aby si spořili na důchod, míní Špidla
Podle expremiéra a také bývalého eurokomisaře Vladimíra Špidly je poněkud slepé chtít od lidí, aby si spořili minimálně pět tisíc každý měsíc na svůj důchod. V takové výši by si totiž Češi museli spořit, pokud by Česko přistoupilo na privatizaci důchodových systémů, to znamená, pokud by se důchodový systém převedl do kapitálových fondů.

Špidla ale tvrdí, že 30 procent českých domácností nevytváří žádné úspory, protože na ně nemá. Bývalý český premiér a eurokomisař tak v pondělí reagoval na výstupy Bezděkovy komise s tím, že některá opatření jsou ekonomicky a eticky neobhajitelná.
 

„V této důchodové krizi se zaměňuje technický deficit s možností financovatelností," podotkl k tomu Špidla.

Kočárník snížil odvody, pak nastal deficit

Deficit systému podle něj vznikl celkem dvakrát. Poprvé, když ministr financí a místopředseda vlády (ve vládě Václava Klause v letech 1992 až 1997) Ivan Kočárník „šáhl" do systému a snížil penzijní odvody a ty se tak poté dostaly do deficitu. „Až sociálně demokratická vláda zvýšila mírně odvody v podstatě na původní hodnotu a systém se tak dostal do přebytku," vysvětlil Špidla.

Současný deficit je podle něj ze dvou třetin dán snížením příjmu důchodového systému na základě politického rozhodnutí Topolánkovy vlády a z jedné třetiny výpadkem příjmů v době krize. Nyní je 8,4 procent HDP, ale Česká republika by podle Špidly klidně unesla zvýšení o další procenta.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Co se tak nejednou stalo, že jste se musel omluvit s bezpečnostního výboru?

Na kterém se shodou okolností měla projednávat bitcoinová kauza a měly na něm být zveřejněny posudky a notářský zápis, což se nemohlo stát, protože pro neúčast vládních senátorů se vůbec neuskutečnil? Jak vám pak máme věřit, že to opravdu bude řádně projednáno, když to není poprvé, co jsou třeba sen...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Jsem vlivná,“ chlubí se Nerudová. Jenže kdo to o ní řekl? A za kolik?

4:44 „Jsem vlivná,“ chlubí se Nerudová. Jenže kdo to o ní řekl? A za kolik?

Žebříček vlivu českých europoslanců? Na předních příčkách se umísťují poslanci Luděk Niedermayer z T…