Mýtus racionálního voliče. Kniha popisující chování lidí během voleb

04.12.2010 11:42 | Zprávy

Kniha, která vzbudila velkou pozornost mezi odbornou i laickou veřejností, představuje zásadní příspěvek k prohloubení poznatků společenských věd o politickém rozhodování v demokratickém systému a vlivu iracionality voličů na hospodářskou politiku.

Mýtus racionálního voliče. Kniha popisující chování lidí během voleb
Zasvěceným a zároveň vtipným způsobem vysvětluje publikace Mýtus racionálního voliče, jakým způsobem se lidé rozhodují při volbách. Zamýšlí se nad tím, nakolik si tato fakta uvědomují politikové a využívají jich ve svůj prospěch, třeba i klamáním veřejnosti, a jak každý konkrétní hlas může či nemůže ovlivnit aktuální politiku. Obšírně se věnuje taktéž roli ekonomie při demytizaci obecně přijímaných pravd, které jsou často v rozporu se základní ekonomickou logikou. Autor, Bryan Caplan, povzbuzuje lidi, občany a voliče, aby o svých rozhodnutích přemýšleli racionálně, na základě skutečných informací, a ne pocitů a domněnek, aby se chovali zodpovědně, a ne jako stádo ovcí, které mimochodem zabírají valnou část obálky knihy.

Mýtus racionálního voliče přináší alternativní teorii, proč a jak demokracie selhávají. Její ústřední myšlenkou je, že voliči nejsou pouze neznalí, nýbrž jsou - doslova - iracionální, což se bezprostředně promítá i do výsledků kolektivního rozhodování. Ekonomové a kognitivní psychologové zpravidla vycházejí z toho, že každý člověk „zpracovává informace", jak nejlépe je schopen.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: tan

Ing. Markéta Šichtařová byl položen dotaz

Jak je to doopravdy?

Dobrý den, znám vás jako ekonomku. Teď kandidujete na kandidátce SPD. Zajímá mě tak, zda souhlasíte s tím, co SPD tvrdí o Ukrajincích, že jako Češi chudneme na tom, že poskytujeme pomoc a azyl? Nebo kde je problém, proč je naše životní úroveň podprůměrná? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Strach je zabijákem svobody. Petr Hampl o pasti na občany

22:10 Strach je zabijákem svobody. Petr Hampl o pasti na občany

Sociolog Petr Hampl, známý svým kritickým pohledem na globalizaci, hovořil o významu národní hrdosti…