Tlustý k IPB: Zbytečný povyk. Kalousek nemusel nic tajit

03.01.2011 14:22

Nic senzačního nečekejte, vzkázal exministr financí Vlastimil Tlustý všem, kdo napjatě očekávají zveřejnění dosud tajnou smlouvou o smíru mezi státem a někdejším vlastníkem Investiční a poštovní banky japonskou bankovní skupinou Nomura.

Tlustý k IPB: Zbytečný povyk. Kalousek nemusel nic tajit

„Ty smlouvy měly být zveřejněny už asi tak tři roky, ale pokračovat v jejich utajení se rozhodl můj tehdejší nástupce ministr Kalousek," uvedl pro ParlamentníListy.cz autor dohody z roku 2006 Tlustý. Zveřejnit dohodu v pondělí 3. ledna se rozhodl právě ministr financí Miroslav Kalousek.

Žádná senzace tam není

"Smlouvu jsme uzavřeli koncem roku 2006 a to po té, co Česká republika prohrála s Nomurou arbitráž a čekalo se na vyčíslení škody, kterou by stát měl uhradit , a to mezi pětadvaceti až padesáti miliardami korun," připomněl Tlustý.

Ovšem na základě této zmíněné smlouvy stát nakonec zaplatil „jen" 3,6 miliardy korun. „Dohoda neobsahuje nějaké další vyrovnání, než to které bylo zveřejněné. Nenajdete tam ani žádnou dohodu o beztrestnosti manažery Nomury," konstatoval pro ParlamentníListy.cz Tlustý a odmítl, že by veřejnost čekalo senzační odhalení.

Dál ji tajil Kalousek

„V době kdy vznikla, byla dohoda tajná proto, že probíhala intenzivní jednání s ČSOB, která IPB převzala, jejichž cílem bylo ukončit spory státu s touto bankou," vysvětlil Tlustý s tím, že další roky zůstala dohoda tajná z rozhodnutí ministra financí Kalouska: On jí tehdy utajil a on ji dnes zveřejňuje," doplnil.

To že Nomura na pro stát „výhodnou" dohodu o smíru přistoupila za zmíněný třímiliardový pakatel ve srovnání s možnými pětadvaceti až padesáti miliardami zdůvodnil Tlustý japonskou kulturou.

Japonci mají jiné mravy

„Ono se to těžko vysvětluje, ale v Japonsku panují mravy, na něž u nás nejsme zvyklí a dohodnout se se státem, tedy obchodním partnerem, je něco, co zvedá společnosti prestiž a kredit," vysvětlil Tlustý, proč zdánlivě nevýhodnou smlouvu Nomura podepsala.

Jak ParlamentníListy.cz již informovaly, zveřejněno vedle dohody o smíru mělo být i rozhodnutí pařížského tribunálu ve sporu státu s ČSOB. Tato prohraná arbitráž zvyšuje náklady státu na záchranu někdejší IPB o další téměř 2 miliardy korun na celkových 170 miliard korun. Právě rozhodnutí arbitráže bylo pro Kalouska impulsem ke slibu zveřejnit slíbené materiály.

Ten současně prohlásil, že hodlá žalovat představitele Zemanovy vlády, kteří se podepsali pod prodejem IPB Československé obchodní bance za symbolickou korunu, a to se zárukami státu za nedobytné pohledávky IPB, o kterých si může každý bankéř nechat jen zdát.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Ondřej Vaněk

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Porodnost

Dobrý den, píšete, co chcete dělat pro zvýšení porodnosti, ale nezapomínáte, že jste už více jak dva roky ve vládě? Co jste zatím pro rodiny udělali? Vždyť i to navýšení rodičovské je nedostatečné a navíc diskriminující. A co je vlastně podle vás hlavní příčinou klesající porodnosti? Koukám, že neod...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nad regály bez banánů Čechům došla slova. A peníze

14:01 Nad regály bez banánů Čechům došla slova. A peníze

Nejsou banány a jejich cena roste. V plzeňském supermarketu došla leckterým Čechům slova, případně v…