Mediální bouře, poukazující na ohrožení základního provozu nemocnic nebo dokonce na jejich hromadné přebudovávání na centra následné péče, neprospívá především lékařům samotným, což ukazuje i středeční průzkum společnosti SANEP. Podle jejího šéfa Oldřicha Zajíce se postoji veřejnosti nelze divit. Zatímco pro zvýšení platu lékařů na jaře byla velká většina respondentů, s odchodem naopak většina společnosti nesouhlasí.
- SLEDUJEME témat Exodus lékařů
„Tady jde jen a jen o formu jejich protestu. Lidé se cítí ohroženi, mají pocit, že jsou vydíráni a že je lékaři berou jako rukojmí. Lékaři se všeobecně těší úctě veřejnosti, když prohlásí, že mají malé platy, většina společnosti je podpoří. Ale když řeknou „Odcházíme!" bez ohledu na to, že tím přivedou nemocnice do problémů, tak to veřejnost bere negativně," řekl serveru ParlamentníListy.cz Zajíc.
Proč ne zdravotní sestry, ptá se prý veřejnost
Veřejnost podle Zajíce má k dispozici srovnání. Tím jsou zdravotní sestry. Pokud ostatní zdravotnický personál, který je na tom platově mnohem hůř než lékaři, k podobnému kroku nepřistoupí, bere to prý veřejnost jako zodpovědný postoj a srovnává. „To pro lékaře nevyznívá vůbec dobře," dodal Zajíc redakci. Jeho kolega Jana Hartl ze společnosti STEM sice čísla SANEPu komentovat nechce, ale ParlamentnímListům.cz sdělil, že pokles veřejné podpory je podle něj vysoce pravděpodobný. I díky medializaci, která ukazuje černou budoucnost nemocnic v případě exodu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Petr Mašek