V převzetí zkrachovalé IPB bankou ČSOB nešlo jen o peníze, ale o systémové riziko, které hrozilo destabilizovat celou českou ekonomiku, jež se tehdy nenacházela v příliš utěšeném stavu. „V rámci pokusu o neutralizaci tohoto systémového rizika se jak tehdejší vláda, tak centrální banka zachovaly profesionálně a docela statečně," odmítá Jan Macháček tvrzení ministra financí Miroslava Kalouska, že v celé finanční transakci šlo jen o peníze.
Nesouhlasí rovněž s Kalouskovým názorem, že nucená správa a následný prodej spolu nesouvisely. „Kdyby nebylo jasné, že banka půjde prodat obratem, tak by nucená správa nebyla zavedena. Byla by odejmuta bankovní licence a následovala by likvidace. Aby bylo možné banku prodat, chtěl kupec vládní záruky. Proto vláda rozhodovala o zárukách a porovnávala je s dopady likvidace IPB na národní hospodářství," připomíná Macháček.
Žaluje hasiče, ale ne ty, co požár založili
Pozastavuje se i nad tím, když ministr tvrdí, že když hasiči správně hasili požár, nemuseli přitom rabovat. „Pokud v bance hořelo, je třeba se ptát, proč ministr nevymáhá prostředky po těch, kteří požár založili a jsou za jeho vznik zodpovědní. To jsou vlastníci banky (Nomura-Saluka) a manažeři IPB," odkazuje komentátor na ty, s nimiž se první Topolánkova vláda dohodla, slíbila jim beztrestnost a udělila jim nadstandardní (a zjevně nezákonné) finanční záruky.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jih