Heger si ze zástupci pojištoven plácnul: Budeme rušit lůžka

27.01.2011 16:24

Ministr zdravotnictví Leoš Heger a zástupci pojišťoven se shodli na redukci sítě nemocnic. Kraje chtějí totiž zrušit deset tisíc lůžek a Heger jim v tom dnes při jednání vyšel vstříc. Navíc by měly některé nemocnice začít přirozeným způsobem redukovat rozsah služeb.

Heger si ze zástupci pojištoven plácnul: Budeme rušit lůžka

„Je třeba zrušit některá akutní lůžka," přišla ve středu s nápadem Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP), která chce zlikvidovat deset tisíc údajně nepotřebných lůžek v nemocnicích.

Ředitel VZP Pavel Horák k tomu vysvětlil, že pokud by krajské samosprávy a další zřizovatelé nemocnic razantně snížily svůj lůžkový fond, tak by VZP nemocnicím zaručila, že jim neklesnou platby za léčení.

Reformy Hegera zde:

Tuto výzvu na redukci lůžek podle Hegera podporuje nejen ministerstvo zdravotnictví, ale i Svaz zdravotních pojišťoven, který sdružuje všech osm zaměstnaneckých pojišťoven.

Ušetří se tím pět miliard

Heger dnes navíc řekl, že pokud se podaří do konce roku 2012 zrušit lůžka a některá další nemocniční zařízení, tak se tím ušetří až pět miliard korun. Ministr chce za tím účelem vytvořit pracovní komisi, která k tomu předloží do dvou měsíců.analýzy. Pracovní skupina by měla být sestavená ze zástupců resortu, pojišťoven a krajů.

SLEDUJEME Exodus lékařů

„Regiony jsou soběstačné celky, které vysílají své pacienty mezi vlastními zařízeními. Některé nemocnice poskytují speciální péči a řada jiných tu ostatní," vysvětlil Heger, na co komise zaměří své analýzy.

Podle šéfa správní rady VZP Marka Śnajdra má restrukturalizace přinést lepší efektivnější využití prostředků v systému a umožní pojišťovnám přesměrovat prostředky do perspektivních zařízení, které z toho budou profitovat.

Druhý nástroj: Změna úhradové vyhlášky

Dalším nástrojem, jímž je možné ušetřit peníze ve zdravotnictví je změna úhradové vyhlášky, podle níž se budou jinak počítat peníze od zdravotních pojišťoven. Díky tomu spolu s navýšením paušálních plateb směrem od pojišťoven do nemocnic a také s přeceněním léků a úsporám při nákupech lze ušetřit peníze, které mohou ředitelé nemocnic přesměrovat na platy lékařů.

Úhradová vyhláška zjednodušeně řečeno říká, kolik peněz lékaři dostanou za svou práci. Pro tento rok to má být zhruba 210 miliard korun, což je o 2,159 miliardy korun méně než loni. Poprvé za dvacet let tak v tomto roce půjde do zdravotnictví méně peněz než v předchozím roce.

Čtěte také:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Průlom: Tři roky covid-buzerace. Němci se ptají a chtějí trestat

13:45 Průlom: Tři roky covid-buzerace. Němci se ptají a chtějí trestat

Dvacet devět procent Němců si myslí, že politici by měli být potrestáni za to, co prováděli za covid…