Praha bojuje s hazardem. Vyhradí mu speciální místa

23.02.2011 13:09

V nekonečném boji s hazardem a množstvím hracích automatů se metropole rozhodla bojovat netradičním způsobem. Podobnému typu zábavy se totiž rozhodla vyhradit speciální místa.

Praha bojuje s hazardem. Vyhradí mu speciální místa

V Praze by mohla v budoucnu vznikat místa, kam by město svými vyhláškami mohlo odsouvat například herny a další druhy hazardu.

Návrh je to dobrý. Ale...

Tuto představu ve středu v Poslanecké sněmovně nastínil novinářům pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Připustil ale, že její uskutečnění by bylo právně obtížné. Sněmovní rozpočtový výbor se dnes zabýval třemi novelami na regulaci hazardu, z nichž jednu předložila právě Praha. S další novelou přišla vláda a se třetí v pořadí sociální demokracie. 

"Dovedu si představit variantu, jaká je vlastně v těch obrovských centrech, jako je Las Vegas, kde máte jednu ulici, kde to ještě nejde a pak je blok ulic, kde to jde a pak je zase ulice, kde to nejde," popsal. Vnímal by to jako velmi správnou úpravu, protože pak by do "herní oblasti" vstupoval jen ten, kdo tam úmyslně chce, a nebyla by to náhodná příležitost, která se nabízí kdekoli. "Je to velmi obtížné, ale mně by se to velmi líbilo," dodal. Konkrétní lokalitu však jmenovat nechtěl. 

Rozhodovat má sama Praha

Pražský návrh novely loterijního zákona předpokládá, že obec by nové druhy hracích přístrojů, videoloterní terminály, směla povolovat jako dosavadní klasické výherní hrací automaty. Rozhodovala by, zda a kde budou. Stejným směrem jdou i ostatní dvě předlohy. 

Výbor se ve středu rozhodl, že za základ projednávání vezme jen jeden návrh, a to ten vládní. Pro primátora Svobodu je vládní předloha přijatelná. "Ta naše varianta je jen snaha o to, aby ten zákon co nejrychleji upravil situaci, která je až děsivá," řekl. Jen za dva roky se podle něj zvýšil počet videoloterních terminálů desetinásobně. 

Primátor Svoboda ujistil, že hlavní město Praha by nové videoloterní terminály rozhodně nepovolovalo.

Automaty co nejdál od škol

V místech, kde jsou nyní a která považuje město za riziková, například v blízkosti škol, by je chtělo zrušit. Připustil dokonce, že město by riskovalo i případné arbitráže. Je přesvědčen, že provozovatelé loterií by měli být vůči městu vstřícní, protože jinak by se jim to nemuselo vyplatit v dalším období. Například by nemuseli získat nové povolení k provozování hazardu.

Více:

Proč se nikdo pod loterijní zákon nechce podepsat? Ptal se senátor Horník

Horník: Politici se potírání hazardu už léta brání

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jas, čtk

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Aby nám EU neuchvátili extrémisti.“ Nerudová prozradila, proč chce do Bruselu

11:22 „Aby nám EU neuchvátili extrémisti.“ Nerudová prozradila, proč chce do Bruselu

Jednotná v rozmanitosti. Motto, které EU používá už od roku 2000. Je ale i po 24 letech jednota skál…