Zhruba patnáct set lidí, bez rozdílu stranické a jakékoli jiné příslušnosti, se sešlo na Staroměstském náměstí, aby vyjádřili protest proti postupnému zvyšování DPH u knih a tiskovin nejprve na 14 a poté na 17,5 procenta. Umožní to zákon o DPH, který sněmovna propustila do druhého čtení.
Shromáždění zahájil organizátor protestu předseda Unie vydavatelů a nakladatelů Vladimír Pistorius, který mimo jiné připomněl, že všechny vyspělé evropské země mají u knih snížené DPH, kde se pohybuje mezi 5-6 procenty. Velká Británie, Irsko, norsko Chorvatsko mají nulovou DPH a Švýcarsko 2,5 procenta, v dalších osmi zemích (Maďarsko, Švédsko, Řecko, Estonsko, Finsko, Litva, Rumunsko a Lotyšsko) má vydávání knih velkou podporu a DPH je nižší než snížená daň na potraviny. Česká republika se tak díky Nečasově vládě zařadila mezi takové země jako je Bulharsko, Albánie Ukrajina či Bělorusko (18-20 procent).
Čtěte také:
Škatulata v sazbách DPH: Kalousek by knihy měnil za jídlo
Vyšší DPH na knihy a vstupenky zruinuje kulturu, varuje Besser
Výjimky u DPH jako bumerang. Gazdík nevzdává knihy
Jako na Ukrajině. Čtenáři podepisují petici proti DPH na knihy
Shromáždění přišel pozdravit i pražský biskup Václav Malý, který upozornil, že nejen chlebem živ jest člověk, ale i dalšími nabídkami, které obohacují lidský život. Vyspělá společnost se podle Malého nepoměřuje jen ekonomickým růstem, ale také úrovní a kulturou mezilidských vztahů i duchovními ideály.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radmila Zemanová-Kopecká